Otwarcie Pracowni Uroterapii

Od 6 września dzieci z rozszczepem kręgosłupa mają swój gabinet i kącik do zabaw w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Powstanie katowickiej Pracowni, to jeden z elementów projektu uroterapeutycznego pod nazwą GO SPINA, realizowanego przez Fundację Spina z Katowic. Fundusze na ten cel zostały zebrane podczas IV Balu Charytatywnego Wojewody Śląskiego.

Pracownia poza usługami objętymi świadczeniami NFZ będzie prowadziła cykliczne warsztaty edukacyjne, w ramach których dzieci będą uczyły się jak dbać o higienę układu moczowego oraz jak wykonywać cewnikowanie. Problemy z kontrolą moczu, to bowiem jedna z dysfunkcji, z jaką zmagają się od urodzenia chorzy na rozszczep kręgosłupa.

W uroczystym otwarciu Pracowni w GCZD udział wzięli m.in. prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik Prorektor ds. Studiów i Studentów SUM, Dorota Suchy Zastępca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Śląskiego OW NFZ oraz Zygmunt Łukaszczyk Wojewoda Śląski.

Drugi z projektów Fundacji Spina, realizowany w naszym szpitalu to z kolei warsztaty ortopedyczne, prowadzone przez skandynawskich inżynierów i techników ortopedycznych we współpracy z polskimi lekarzami rehabilitacji medycznej, specjalistami fizjoterapii i lokalnymi firmami wytwarzającymi sprzęt ortopedyczny, podczas których przeprowadzona zostanie analiza aktualnego stanu mobilności uczestników, ocena ich możliwości motorycznych i dobór odpowiedniego rodzaju zaopatrzenia ortopedycznego.