Spotkania chirurgów w GCZD

5 września 2014 r. w „Sali z Sercem” Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka zainicjowane zostały konferencje naukowe Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych. W pierwszym spotkaniu uczestniczyło ponad 30 chirurgów dziecięcych m.in. z Katowic, Zabrza, Rybnika, Sosnowca, Częstochowy i Bielska-Białej.

W gronie prelegentów znalazła się dr n. med. Ilona Kwiecień-Czerwieniec, która omówiła temat dot. zastosowania rehabilitacji w kompleksowym leczeniu dzieci po urazach kończyn, w tym nowoczesne metody usprawniania dzieci po ciężkich urazach. Lek. Klaudia Kordecka z Katowic przedstawiła problemy chirurgiczne ciężarnych nastolatek hospitalizowanych w Oddziale Chirurgii Dziecięcej GCZD z powodu bólu brzucha. Ich leczenie związane było z dającą ostre objawy ciążą pozamaciczną, zapaleniem wyrostka robaczkowego oraz kolką i kamicą nerkową. We wszystkich przypadkach wymagane było leczenie  zabiegowe. Z kolei dr n. med. Joanna Kowalik skoncentrowała się na temacie wczesnej dermabrazji jako alternatywnej metody leczenia rozległych wrodzonych znamion, na przykładzie znamienia twarzy u noworodka  w 15-tym dniu życia.

Spotkanie chirurgów odbyło się w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka  po raz pierwszy. W planach Zarządu Oddziału Śląskiego PTChD są kolejne konferencje, które będą się odbywały raz na kwartał. Najbliższe spotkanie już 5 grudnia.