“Wypadek masowy” – ćwiczenia przy GCZD

W dn. 28.05. 2015 r. na placu przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach odbyły się ćwiczenia pn. „Wypadek masowy”. Założeniem do ich przeprowadzenia była kolizja autobusu przewożącego dzieci z samochodem osobowym.

Już po kilku minutach od zgłoszenia wypadku przez obserwatorów na miejsce przybyły służby ratownicze. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, strażacy przystąpili z kolei do wyciągania poszkodowanych uwięzionych we wraku pojazdu. Łącznie w wyniku wypadku poszkodowanych zostało 28 osób, które zostały zaopatrzone w specjalnie wyznaczonych strefach.

W drugiej części ćwiczeń pacjenci zostali przyjęci do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego GCZD, gdzie odbyły się wewnętrzne ćwiczenia szpitalne oraz sprawdzone zostały m.in. procedury na wypadek przyjęcia większej ilości pacjentów.

Ćwiczenia miały na celu utrwalenie procedur medycznych oraz współpracę służb ratowniczych. Akcja przebiegła w sposób prawidłowy i została wysoko oceniona przez obecnych na miejscu obserwatorów.

Foto: Małgorzata Wolny