Siatkarskie megagwiazdy z wizytą u małych pacjentów

Wielkie poruszenie i emocje w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach! Małych pacjentów odwiedziły dziś megagwiazdy światowej siatkówki.

W szpitalu gościli Giba i Nalbert – jedni z najwybitniejszych zawodników w historii brazylijskiej i światowej siatkówki. Sportowcy w niedzielę uczestniczyli w katowickim Spodku w meczu gwiazd polskiej i światowej siatkówki. Dziś natomiast odwiedzili pacjentów Oddziału Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii Dziecięcej oraz Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Spotkanie wzbudziło co najmniej tyle samo dobrych emocji, co wczorajszy mecz pokazowy. Poruszeni i uradowani byli nie tylko mali pacjenci, ale i ich rodzice, a nawet personel obu udziałów. Siatkarze przez 2 godziny rozdawali upominki i autografy, udzielali wywiadów, pozowali do zdjęć. Dzięki swojej bezpośredniości i poczuciu humoru wzbudzili w szpitalu wielką sympatię.

Mam dla tych dzieci i ich opiekunów wiele szacunku i zrozumienia. W dzieciństwie chorowałem na białaczkę. To był dla mojej rodziny bardzo trudny czas. Cieszę się, że dziś choć przez chwilę mogłem dać tym dzieciom odrobinę radości – mówił w trakcie wizyty w szpitalu Giba.

Dzieci w szpitalu potrzebują takich wydarzeń, mogą dzięki nim odetchnąć od szpitalnej codzienności, trosk, obaw i nudy. Radosna atmosfera wielkiego wydarzenia sprzyja rozluźnieniu, odreagowaniu napięć i kapitalizacji pozytywnych emocji, które mają bezpośredni wpływ na stan zdrowia dzieci. Radość, śmiech, pozytywna ekscytacja, nadzieja, optymizm, – to wszystko sprzyja mobilizacji systemu odpornościowego, szybszej rekonwalescencji po operacjach, rehabilitacji fizycznej i psychicznej – komentuje dr Justyna Dubiel, psycholog kliniczny w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

To kolejna wizyta gwiazd światowego sportu w katowickiej klinice dziecięcej. W ostatnich latach małych pacjentów GCZD odwiedzili m. in. piłkarz Jerzy Dudek oraz tenisistki Petra Kvitova  i Natasza Zwieriewa.

IMG_1845-m