Operacyjne leczenie otyłości u dzieci

Pomimo wielu kampanii i akcji profilaktycznych rośnie liczba dzieci i nastolatków cierpiących na nadwagę i otyłość. U coraz większej grupy małych i nastoletnich pacjentów chorych na otyłość dochodzi także do groźnych powikłań metabolicznych. Problemom tym będzie poświęcona konferencję naukową „Otyłość wieku rozwojowego – od przyczyn do konsekwencji. Rola chirurgii bariatrycznej w leczeniu otyłości u dzieci”, która w dniach 19-20 września odbędzie się w Katowicach.

To pierwsze tego typu wydarzenie naukowe w Polsce, podczas którego omawiane będą tematy otyłości olbrzymiej u dzieci i młodzieży oraz sposoby leczenie tego stadium choroby przy wykorzystaniu chirurgii bariatrycznej. Konferencja skierowana jest do lekarzy, dietetyków, psychologów i innych specjalistów już zajmujących się lub zainteresowanych leczeniem otyłości u dzieci, a także do pielęgniarek i osób opiekujących się dziećmi i młodzieżą z otyłością.

Pierwszego dnia konferencji zaplanowano serię wykładów i warsztatów z udziałem ekspertów z kraju i zagranicy na temat najważniejszych aspektów otyłości wieku rozwojowego. Drugiego dnia przeprowadzone będą trzy pokazowe operacje bariatryczne laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka u dzieci z otyłością olbrzymią. Przeprowadzi je prof. Marc Michalsky, chirurg dziecięcy, kierownik Centrum Zdrowego Odżywiania Szpitala Dziecięcego Nationwide Children’s Hospital w Columbus (USA). Operacje będą transmitowane z bloku operacyjnego Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, w sali konferencyjnej na żywo będą je komentować chirurdzy bariatrzy.  

Konferencję organizują specjaliści z Kliniki Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej oraz Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Patronat Merytoryczny nad wydarzeniem objęły towarzystwa naukowe: European Childhood Obesity Group (ECOG), Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością (PTBO) oraz Polskie Towarzystwo Chirurgii Dziecięcej (PTChD). Patronat Honorowy nad konferencją objęli Marszałek Województwa Śląskiego, JM Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Dyrektor Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Do współpracy zostali także pozyskani partnerzy społeczni: Fundacja „Dr Clown” oraz Fundacja Osób Chorych na Otyłość Odwaga.

Konferencja odbędzie się w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (ul. Medyków 8). Początek w poniedziałek 19 września o godz. 8.30. Pierwsza z pokazowych operacji bariatrycznych rozpocznie się we wtorek 20 września o godz. 9.00.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Rejestracja i szczegółowy plan wydarzenia dostępne są na stronie internetowej www.otyloscdziecieca.pl.

otylosc-wieku-rozwojowego-konferencja