„Chwila relaksu” dla rodziców

Masaże, malowanie paznokci, fryzjer i kosmetyczka  w szpitalu! W najbliższą sobotę w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka będzie czas na „Chwilę relaksu”.

To wydarzenie inne niż imprezy do tej pory organizowane w klinice dziecięcej w Katowicach-Ligocie. Tym razem atrakcje czekają na rodziców małych pacjentów.  Mamy i ojcowie, którzy na co dzień opiekują się w szpitalu swoimi pociechami, będą mieli czas właśnie na chwilę wytchnienia. Będą mogli skorzystać z usług fryzjera, kosmetyczki, masażysty, a także skosztować zdrowej żywności i dowiedzieć się więcej o prawidłowym odżywianiu. W tym czasie ich dziećmi zaopiekują się wolontariusze.

W GCZD rodzice są stałą i ważną częścią szpitalnego krajobrazu. Opiekują się chorymi dziećmi, wspierają je, są w stałym kontakcie z personelem medycznym. Wielu z nich nocuje na szpitalnych oddziałach. Niektórzy spędzają w szpitalu tygodnie, a nawet miesiące. Jak mówi dr Justyna Dubiel, psycholog kliniczny w GCZD, czas ciężkiej czy przewlekłej choroby dziecka jest dla rodziców niezwykle trudny, ponieważ pacjent szpitala pediatrycznego jest tzw. pacjentem zbiorowym, to znaczy jest nim zawsze dziecko wraz z rodziną.

– W pierwszym rzędzie od rodziny właśnie, a zwłaszcza rodziców, zależy skuteczność radzenia sobie z chorobą przez samo dziecko. Efektywność radzenia sobie rodziców jest zależna od bardzo wielu czynników psychospołecznych. Do najbardziej fundamentalnych należą stan psychiczny rodzica, zdolność jego samoregeneracji pomimo sytuacji przewlekłego stresu oraz poziom wiedzy na temat zdrowego stylu życia, co daje mu podstawę do dbania zarówno o swoje dziecko, jak i o samego siebie.  Dlatego imprezy dla rodziców, takie jak „Chwila relaksu”, są tak ważne i potrzebne – podkreśla dr Justyna Dubiel.

„Chwila relaksu” odbędzie się w sobotę 15 października . Początek o godz. 10.00 (Sala z Sercem, I piętro).

Impreza organizowana jest wspólnie przez wolontariuszy Fundacji „Mam Marzenie” i  firmę Capgemini.

 

13-10-16-plakat2