Zdrowuś jest wreszcie z nami!

Niecodzienna wizyta w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka! Małych pacjentów Oddziału Kardiologii Dziecięcej odwiedził Zdrowuś – nowa maskotka szpitala.

Prace nad maskotką rozpoczęły się w 2014 roku od ogłoszenia wśród dzieci konkursu na projekt postaci.  Mali pacjenci przygotowali wtedy kilkanaście prac. Później szpital zaproponował Teatrowi Rozrywki współpracę przy tworzeniu maskotki. Finalny projekt został oparty właśnie na konkursowych pracach.

– Teatr Rozrywki był pierwszą instytucją kultury, której zaproponowaliśmy współpracę. Od razu spotkaliśmy się z życzliwością – mówi Bartosz Krawczyński, który z ramienia Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) koordynował prace nad maskotką. – Ostateczny projekt oraz sama maskotka powstały w pracowni krawieckiej Teatru Rozrywki. Bez zaangażowania pracujących tam  Magdaleny Wiluś i Lidii Kanclerz oraz oczywiście życzliwości dyrektora Dariusza Miłkowskiego ta maskotka by nie powstała.

Chodzące duże maskotki, odwiedzające pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, to nie nowość. Od wielu lat dzieci regularnie odwiedza i promuje bezpieczeństwo na drodze Sznupek, maskotka śląskiej policji. Kilka tygodni temu z odwiedzinami i prezentami zawitali do szpitala bohaterowie dziecięcych kreskówek żółw Franklin i kura Adela.

– Zdrowuś będzie z naszymi małymi pacjentami na co dzień, pomoże im w tych niełatwych chwilach. Cieszę się, że wreszcie jest z nami. Wiele osób – i z naszego szpitala, i z Teatru Rozrywki – przyczyniło się do tego.  Bardzo im za to dziękujęmówił podczas prezentacji maskotki Marian Kreis, dyrektor GCZD.

Specjaliści podkreślają, że szpitalne maskotki to dobry sposób na ułatwienie dzieciom adaptacji w obcym otoczeniu. – Mały pacjent trafiając do szpitala, znajduje się w nieznanej sobie przestrzeni, w otoczeniu obcych osób. Nie każde dziecko jest przygotowane na takie spotkanie. Dlatego tak ważne są pomysły, które przybliżają nową rzeczywistość – tłumaczy dr n. hum. Justyna Dubiel, psycholog kliniczny w GCZD.

 

Zdrowus-jest-wreszcie-z-nami