Nowoczesny pokój dla chorych na mukowiscydozę

Nowocześnie wyposażony pokój dla dzieci chorych na mukowiscydozę, spełniający europejskie standardy, został oddany do użytku w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.

 Pokój o podwyższonym standardzie dla dzieci chorych na mukowiscydozę znajduje się na Oddziale Pediatrii GCZD. Pokój został gruntownie odremontowany, pojawiły się w nim nowe meble i sprzęt, odremontowana została też łazienka. Pomieszczenie jest przeznaczony dla jednego pacjenta z mukowiscydozą oraz jego opiekuna.

Osoby chore na mukowiscydozę ze względów epidemiologicznych nie powinny się kontaktować ze sobą. Chorobie często towarzyszą przewlekłe zakażenia, co również wymaga warunków o podwyższonym standardzie epidemiologicznym. Leczenie pacjenta z zaostrzeniem choroby wymaga, oprócz długotrwałej antybiotykoterapii, leczenia żywieniowego, enzymoterapii, a także intensywnej rehabilitacji oddechowej poprzedzanej zabiegami inhalacyjnymi stosowanymi kilkakrotnie w ciągu doby. Zabiegi i rehabilitacja przeprowadzane są w pokoju chorego. Takie pomieszczenia pozwalają na przestrzeganie ustalonych w szpitalu zasad bezpiecznego pobytu – wyjaśnia dr n.med. Bożena Kordys-Darmolińska z GCZD.

Katowickie GCZD jest obok szpitali w Rabce i Krakowie wiodącym na południu Polski ośrodkiem leczenia mukowiscydozy u dzieci, zarówno w zakresie hospitalizacji, jak i leczenia ambulatoryjnego.  Z terapii  w ramach Poradni Leczenia Mukowiscydozy korzysta każdego roku około 90 pacjentów. W poradni stawia się też ostateczne rozpoznanie choroby, której podejrzenie wysuwane jest w trakcie badań przesiewowych noworodków.

W połowie października w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu otwarto pierwszy w regionie oddział dla dorosłych chorych na mukowiscydozę. – Gdy nasi pacjenci osiągną pełnoletność, tam będą mogli kontynuować leczenie – podkreśla dr Bożena Kordys-Darmolińska.

Wyposażenie pokoju zostało sfinansowane ze środków Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacji „Matio”, która od 20 lat wspomaga chorych na mukowiscydozę i ich rodziny oraz Lions Club Katowice Barbórka.

IMG_2699