NIE WYMIGUJEMY SIĘ OD MIGANIA

Pierwsza grupa pań rejestrujących pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka zakończyła kurs języka migowego. Już korzystają na tym niesłyszący rodzice małych pacjentów naszego szpitala.

Pierwszy stopień kursu zakończył się egzaminem certyfikowanym przez Polski Związek Głuchych (PZG). Wszystkie uczestniczki zajęć egzamin zdały. – Panie opanowały ok. 200 słów i zwrotów. Program dostosowany był do ich pracy i oczekiwań. Panie rejestratorki są dla pacjentów osobami  pierwszego kontaktu, dlatego podczas zajęć nacisk kładłam na przedstawianie się, ustalanie terminów i podstawowe słownictwo medyczne – mówi  prowadząca zajęcia Klaudia Krupa z  PZG.

Jeszcze przed zdaniem egzaminu kursantki miały okazję wykorzystać język migowy w pracy. – Mieliśmy już kontakt z migającymi rodzicami małych pacjentów y się z nimi porozumieć. Byli zaskoczeni, że potrafimy się z nimi porozumieć.  Szybko zyskaliśmy ich uznanie – mówi Aleksandra Wdowiarz, jedna z uczestniczek zajęć.

Osoby niesłyszące doceniają, jeśli ktoś podejmuje wyzwanie i opanuje język migowy. Przekłada się to też na zaufanie do instytucji. W przypadku szpitala może to oznaczać, że będą stałymi pacjentami – potwierdza Klaudia Krupa.

Kurs pierwszego stopnia języka migowego dla pracowników GCZD trwał miesiąc. Sfinansowany został ze środków szpitala.  W planach są kolejne zajęcia.

 

17-11-16-GCZD-migowy