Sylwestrowe wypadki – uważajmy na dzieci!

Sylwester i Nowy dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka to  czas większej niż zwykle liczby małych pacjentów, często po poważnych urazach czy wypadkach.

Na podstawie doświadczeń z poprzednich lat lekarze z GCZD przygotowali zestawienie najczęstszych „sylwestrowych” zdarzeń,  z  powodu których dzieci trafiają na tutejszy Szpitalny Oddział Ratunkowy.  Jak podkreślają medycy, przy zachowaniu odrobiny ostrożności, większości z tych wypadków można uniknąć.

  1. Urządzenia elektryczne

Gorące lokówki, żelazka, czajniki z wrzącą wodą – uważajmy na wszystkie te urządzenia, którymi dzieci mogą się oparzyć, podczas gdy my jesteśmy zajęci przygotowaniami do Sylwestra. Chwila nieuwagi może się skończyć dramatycznym oparzeniem, którego skutki będą odczuwalne i widoczne przez wiele lat!

  1. Leki

Lekarstwa to nie cukierki! Zawsze powinny być przechowywane w sposób uniemożliwiający dzieciom dostęp do nich. Koniecznie trzeba na to uczulić również dziadków, ciocie i wszystkie inne osoby, która opiekować się będą dziećmi, podczas gdy rodzice będą się bawić na sylwestrowej imprezie.

  1. Sztuczne ognie, race i petardy

Trzymajmy dzieci od tych atrakcji sylwestrowych z daleka, najlepiej oglądajmy pokazy w domu, wyglądając przez okno. W żadnym razie nie pozwólmy dzieciom na samodzielne odpalania rac czy petard!

  1. Alkohol , narkotyki, dopalacze

To ostrzeżenie dotyczy przede wszystkim starszych dzieci, choć w historii GCZD zdarzali się pacjenci nawet 2 i pół letni pod wpływem alkoholu. Jeśli starsze dziecko spędza Sylwestra bez rodziców, warto z nim porozmawiać przed imprezą i przybliżyć zagrożenia związane z alkoholem i innymi środkami psychoaktywnymi. Nic niewłaściwego nie będzie też w przyjrzeniu się, w jakim stanie dziecko wraca z sylwestrowej imprezy.

  1. Noworoczne wypadki

Małe dzieci „korzystają” ze zmęczenia rodziców sylwestrową zabawą, to niestety kończy się czasem upadkami, skaleczeniami czy zadławieniem małymi przedmiotami. Jak udana impreza by nie była, rodzicom na drugi dzień nie wolno zaniedbać kwestii bezpieczeństwa dzieci!

  1. Lekarze z GCZD przypominają również, że szpitalne oddziały ratunkowe to nie „zawsze otwarta przychodnia” czy też „miejsce darmowych badań”. Na SOR powinniśmy się udać w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego dziecka. W innym przypadku korzystajmy z porad lekarzy rodzinnych lub z albo z punktów nocnej i świątecznej opieki medycznej.

 

sylwester2016