ZABAWA TO POWAŻNA SPRAWA

Czy zabawa to poważna sprawa? Owszem, jeśli jej efektem są prezenty dla chorych dzieci. Tak jak w przypadku współpracy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka z IKEA Katowice.

Pluszaki, książki i drewniane zabawki w czwartek 2 lutego trafią do pacjentów  Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Prezenty to efekt zbiórki, która przed świętami Bożego Narodzenia prowadzona była w katowickim sklepie IKEA w ramach akcji „ Zabawa to poważna sprawa” . W tym czasie każda kupiona w IKEA zabawka wiązała się z przekazaniem przez sieć 1 euro na rzecz projektów wspierających rozwój dzieci poprzez zabawę i edukację. 

W czasie kampanii, klienci mogli „pomóc podwójnie”. W tym celu w sklepie ustawiono specjalną urnę, by klienci mogli zostawić zakupione zabawki z przeznaczeniem dla potrzebujących dzieci. W przypadku katowickiego sklepu wszystkie darowizny zostały przeznaczone dla pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Wsparcia w akcji udzielił też bank IKANO, który zasponsorował m.in. dziecięce mebelki do szpitalnych świetlic.

– W IKEA  mówimy, że dzieci to najważniejsi ludzie na  świecie. Dlatego ich dobro jest dla nas priorytetem. Wierzymy, że przekazując podarowane przez klientów IKEA Katowice pluszowe zabawki chorym dzieciom, choć trochę złagodzimy ich stres związany z pobytem w szpitalu. Tak samo podchodzą do tego nasi klienci, którzy każdego roku z zaangażowaniem włączają się w zbiórkę – mówi Karolina Szebiela, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Katowice.

To już czwarty rok współpracy IKEA Katowice z Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. W tym czasie do małych pacjentów trafiło już ponad 4 tysiące pluszowych maskotek. Szpital wspierają też m. in. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz Grupa Pietrzak, do której należy katowicki salon Ferrari. Partnerzy szpitala nieodpłatnie przekazują wyposażenie, książki i zabawki, a także wspierają małych pacjentów poprzez uczestniczenie w akcjach charytatywnych, np. mikołajkach.

Specjaliści podkreślają, że tego typu wsparcie jest dla dzieci przebywających w szpitalu bardzo ważne. – Do dzieci trzeba przemawiać, odwołując się do ich najmocniejszej strony, czyli do wyobraźni. Zabawki, książki, kolorowe mebelki czy wreszcie dorośli przebrani za Mikołaja czy klauna – to wszystko oswaja dzieciaki ze szpitalnym otoczeniem i powoduje, że pobyt w szpitalu jest choć odrobinę przyjemniejszy. Pozytywne nastawienie przekłada się z kolei na sukcesy w terapii – tłumaczy Justyna Dubiel, psycholog kliniczny w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Dr Justyna Dubiel dodaje, iż prezenty ofiarowane chorym dzieciom mają dodatkową pozamaterialną wartość. – Są przekazem pozytywnych uczuć, wsparcia i chęci budowania dobrych relacji, co sprzyja szeroko rozumianemu zdrowiu.

01-02-17-zabawki-ikea