Lekarze-czarodzieje i pielęgniarki-rusałki

Lekarze to czarodzieje, pielęgniarki zamieniły się w rusałki, a szpitalny wózek jest magiczną karocą? To możliwe w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.  Do małych pacjentów trafia tu właśnie „Wyprawa po skarb zdrowia”. Książeczka pomaga dzieciom odnaleźć się w trudnej szpitalnej rzeczywistości.

Pobyt w szpitalu i dla małych, i dla dużych jest sytuacją trudną i stresującą. Niektóre dzieci odbierają go jako karę. Ta książeczka ma pomóc w zminimalizowaniu poczucia osamotnienia czy zagrożenia – mówi dr n. hum. Justyna Dubiel, psycholog kliniczny i jednocześnie pełnomocnik ds. praw pacjenta w GCZD, która wymyśliła i napisała „Wyprawę po skarb zdrowia”.

Witaj dzielny podróżniku. Znalazłeś się na bohaterskim szlaku wyprawy po najwspanialszy skarb, jakim jest zdrowie” – tak rozpoczyna się opis szpitalnej podróży. By zachować bajkową konwencję, mały pacjent jest w tekście przedstawiony jako wielki podróżnik, który w drodze do największych skarbów musi pokonywać trudności i przezwyciężać swoje obawy. W tej trudnej podróży dziecku towarzyszą czarodzieje (lekarze), rusałki (pielęgniarki), skrzaty-siłacze (fizjoterapeuci) oraz magowie (szpitalni nauczyciele).

Odwołałam się do krainy czarów, bo trzeba sięgnąć do zasobów dziecka, do znanego mu świata baśni. Fantazja pozwala małemu pacjentowi zmniejszyć strach i zdystansować się wobec trudnej rzeczywistości, w efekcie czego może on zrozumieć i na miarę swoich możliwości współpracować w procesie swojego leczenia i zdrowienia. Chodzi tu przede wszystkim o podmiotowe traktowanie pacjenta – nawet tak małego – oraz o respektowanie jego prawa do podstawowych i niezbędnych mu informacji o leczeniu – podkreśla Justyna Dubiel.

„Wyprawa po skarb zdrowia” to nie tylko tekst, ale i wiele ilustracji nawiązujących do świata baśni. Ich autorem jest Andriej Mielnikov, artysta z Ukrainy. W książeczce są też zagadki graficzne oraz puste strony, gdzie można coś napisać, narysować lub wkleić.

To już VI wydanie „Wyprawy po skarb zdrowia”. Wydruk został sfinansowany dzięki firmie Royal Banking Doradztwo Finansowe we współpracy z Fundacją „Dr Clown”. Książeczka będzie rozdawana nowym pacjentom w szpitalnej Izbie Przyjęć. Cały czas jest też do pobrania ze strony internetowej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

 

Wyprawa-po-skarb-zdrowia-okladka