Niebieskie serca dla pacjentów z autyzmem

Sala z Sercem w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka zmienia kolor z czerwonego na niebieski. W ten sposób pomysłodawcy akcji chcą zwrócić uwagę na problem izolacji pacjentów  z autyzmem.

Z inicjatywą pomalowania Sali z Sercem na kolor niebieski wyszli pracownicy Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Przedszkola „Wesołe Słoneczka” z oddziałami integracyjnymi w Katowicach. – Dlaczego na niebiesko? Niebieski to kolor nadziei, ale także kolor solidarności z osobami z autyzmem. Chcemy nasza akcją, przeprowadzoną w największym szpitalu dziecięcym w regionie, uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na problemy, z jakim się spotykają osoby z autyzmem. Ci ludzie potrzebują kogoś, kto zapewni im niezmienne otoczenie, stałą strukturę czasu i przestrzeni. Osoby, która da im poczucie bezpieczeństwa płynące ze znajomości tego, co jest i co się wydarzy, wytłumaczy znaczenie słów, zjawisk, pomoże zdobywać wiedzę o świecie i ją systematyzować – wyjaśnia Marta Ir, dyrektor NSPiP „Wesołe Słoneczka”.

Wielkie malowanie Sali z Sercem rozpocznie się w sobotę 25 marca. Zakończenie przewidziane jest 2 kwietnia, kiedy to na całym świecie obchodzony jest Dzień Wiedzy o Autyzmie. – Prace wykonają nauczyciele i rodzice naszych podopiecznych. Ściany pomieszczenia zostaną pomalowane na biało i niebiesko, na nich pojawią się wielkie bajkowe malowidła i oczywiście niebieskie serduszka – zapowiada Marta Ir.

Niebieskie serca w sali nawiązywać będą również do obowiązującego od pół roku logotypu Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Obecny znak graficzny szpitala to połowa niebieskiego serca, w które wpisany jest krzyż – symbol opieki medycznej.

Sala z Sercem to miejsce organizacji wielu wydarzeń i imprez w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Tu odbywają się przedstawienia i koncerty dla dzieci, tu nie tak dawno przeprowadzono również warsztaty piękna dla rodziców małych pacjentów. W Sali z Sercem odbywają się też kursy i szkoleniach dla pracowników GCZD, a także niektóre zajęcia dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (GCZD) to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. W GCZD funkcjonują 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W GCZD, które jest szpitalem klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, realizowany jest kompleksowy program szkoleń dla studentów polskich i zagranicznych, który uzyskał pozytywną opinię polskiej i amerykańskiej komisji akredytacyjnej. Prowadzone jest również kształcenie przed i podyplomowe, w tym specjalizacje, staże oraz kursy specjalistyczne w zawodach medycznych. Szpital w Katowicach to także jedyny ośrodek w tej części kraju, który zajmuje się leczeniem chorób rzadkich i ultra rzadkich u dzieci. Szpital posiada Certyfikat Akredytacyjny Ministra Zdrowia, Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością 9001 oraz Certyfikat „Czyste Leczenie”. Placówka spełnia także standardy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), posiadając tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku. Szpital jest również laureatem wielu prestiżowych nagród, otrzymał m. in. tytuł „Bezpieczny Szpital 2015”. Placówka zatrudnia ponad 1000 pracowników.

IMG_3478