Dzień Matki w szpitalu też może być radosny

Nie sposób wyobrazić sobie Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka bez mam, które często 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu opiekują się swoimi chorymi dziećmi. Dzisiejszy Dzień Matki również spędzają przy łóżkach swoich pociech.

 Większości dzieci hospitalizowanych w GCZD towarzyszy cały czas któryś z rodziców. – Każdej doby nocuje tu ok. 300 opiekunów. Znacząca większość z nich to mamy. Czuwają nad chorymi dziećmi, wspierają je, są w kontakcie z personelem medycznym. Spędzają w szpitalu tygodnie, niektóre nawet miesiące. Wszystkim towarzyszy lęk o zdrowie dzieci, szpitalna monotonia i codzienne niewygody – mówi Małgorzata Karczmarczyk, Naczelna Pielęgniarka w GCZD.

Pracownicy Górnośląskiego Centrum  Zdrowia Dziecka doskonale to rozumieją. W Dniu Matki starają się choć trochę umilić to wyjątkowe święto. Wspólnie z Misiem Zdrowusiem odwiedzamy dziś wszystkie mamy  na poszczególnych oddziałach szpitala. Panie, oprócz życzeń, dostają też upominki – kosmetyki oraz bon na bezpłatny zabieg upiększający, do wykorzystania do końca czerwca.

To już kolejny raz, kiedy mamy opiekujące się swoimi chorymi dziećmi mają w GCZD chwilę wytchnienia. W ostatnim czasie nasz szpital wspólnie z Fundacją „Mam Marzenie” dwukrotnie zorganizował Warsztaty Piękna, podczas których panie mogły bezpłatnie skorzystać z usług fryzjera, kosmetyczki, wizażystki, manicurzystki, a także dowiedzieć się więcej o prawidłowym odżywianiu.

Jak mówi dr Justyna Dubiel, psycholog kliniczny w GCZD, czas ciężkiej czy przewlekłej choroby dziecka jest dla rodziców niezwykle trudny. – Pacjent szpitala pediatrycznego jest tzw. pacjentem zbiorowym, to znaczy jest nim zawsze dziecko wraz z rodzinąW pierwszym rzędzie od rodziny właśnie, a zwłaszcza rodziców, zależy skuteczność radzenia sobie z chorobą przez samo dziecko. W im lepszej formie jest mama, tym lepiej i z większym zaangażowaniem dba o swoje dziecko. Dlatego wydarzenia typu Dzień Matki w szpitalu są dla mam są tak ważne i potrzebne – podkreśla dr Justyna Dubiel.

 

26-05-17-dzien-matki