Otwarcie integracyjnego placu zabaw przy GCZD

W Katowicach powstał jeden z najnowocześniejszych w Polsce integracyjnych placów zabaw. Wielkie otwarcie Placu Zdrowia i Zabawy przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka już w środę 14 czerwca!

Inwestycja została w całości sfinansowana jest ze środków zebranych przez youtubera ReZigiusza podczas internetowej akcji ReZimy Dobrem. 1 czerwca zeszłego roku fani w ciągu 24 godzin wydali w internetowym sklepie ReZigiusza kwotę 326 847,64 zł. Youtuber wszystkie pieniądze przekazał właśnie na budowę integracyjnego placu zabaw przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD).

Rozpiera mnie ogromna duma, gdy widzę efekty naszej wspólnej akcji. Gdyby nie olbrzymie wsparcie ludzi, nie byłbym w stanie sam osiągnąć tego, co właśnie powstało, czyli fantastyczny Plac Zdrowia i Zabawy dla podopiecznych szpitala. Ten plac pomoże im w rehabilitacji i szybszym powrocie do pełni siłmówi ReZigiusz.

Plac ma powierzchnię ok. 660 m2.  Z kilkunastu urządzeń mogą korzystać zarówno dzieci pełnosprawne, jak i te z ograniczoną sprawnością. Specjalnie dla nich na placu znajdują się m. in. urządzenie integracyjne z podjazdami dla wózków inwalidzkich, zjeżdżalniami i drabinkami, stolik sensoryczny, platforma do balansowania oraz karuzela i huśtawka dla dzieci na wózkach.

Na placu są też atrakcje dla najmniejszych pacjentów, dla których przygotowano kiwaki i bezpieczne huśtawki. Dzieci mogą też rysować na tablicy i próbować swoich sił jako muzycy, bawiąc się zestawem muzycznym, który również znalazł się na placu. Cały teren jest ogrodzony, ma też nową, bezpieczną nawierzchnię. Wykonawcą inwestycji była chorzowska firma Saternus Distribution.

Jak podkreśla dr Tomasz Łosień z Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej GCZG, zabawa na rehabilitacyjnym placu zabaw to uzupełnienie i przedłużenie terapii prowadzonej w szpitalu. –  Nasi podopieczni będą mogli tu w praktyce zastosować i wykorzystać wszystko to, co zdobyli podczas kompleksowej terapii neurorozwojowej, neurologicznej,  psychologicznej, logopedycznej oraz terapii zajęciowej. Plac ten ma za zadanie pobudzić w formie zabawowej małą i dużą motorykę, a także zmysły słuchu, wzroku i dotyku. Korzystnie wpływa też na wydolność fizyczną naszych pacjentów – podkreśla dr Tomasz Łosień.

12-06-17-plac-zabaw