Lekarze radzą, jak dbać o dzieci w czasie upałów

Blisko 40 stopni, prażące słońce, nieruchome gorące powietrze… Jak dbać o dzieci w czasie największych upałów? Eksperci Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka przygotowali najważniejsze zalecenia dla rodziców na czas wysokich temperatur.

PRZEBYWANIE W DOMU I UBRANIE

– W czasie najwyższych temperatur, pomiędzy godziną 9. a 16., małe dzieci nie powinny w ogóle wychodzić na dwór. Dla ich zdrowia i komfortu lepsze będzie pozostanie w domu. Zadbajmy też o ich odpowiednie ubranie – przewiewne, najlepiej bawełniane, by w mieszkaniu również nie doskwierał im upał – zaleca dr Barbara Kunsdorf-Bochnia, kierująca Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

 Lekarze także starszym dzieciom zalecają unikanie przebywania na zewnątrz w czasie największych upałów. – Jeśli młody człowiek wychodzi, to koniecznie z nakryciem głowy. Podczas upałów unikamy też dużego wysiłku fizycznego – mówi dr Kunsdorf-Bochnia.

 FILTRY

Podczas bardzo słonecznego dnia dzieci powinny nosić okulary słoneczne. Koniecznie z filtrem, chroniącym oczy dziecka przed promieniami UV. Jeżeli okulary przeciwsłoneczne nie mają takiego filtra,  oczom grożą stany zapalne spojówki czy rogówki, a także przyśpieszenie procesów zaćmowych.

Skóra każdego dziecka – i dużego, i małego – powinna być posmarowana kremem przeciwsłonecznym z odpowiednim filtrem. – Zalecam faktor o wartości przynajmniej 50. Smarujemy skórę dziecka kilkakrotnie, nie tylko rano. Zawsze po wyjściu z wody, nawet jeśli producent reklamuje krem jako wodoodporny – radzi dr Barbara Kunsdorf-Bochnia.

 NAPOJE

Podstawowe zalecenie w czasie upałów to uzupełnianie płynów. Ważne, by napoje były podawane w temperaturze pokojowej, a nie bardzo schłodzone. Nie podajemy w żadnym wypadku napojów gazowanych, a także soków owocowych, które mają dużą zawartość cukru i nie gaszą pragnienia.

Polecam podawanie dzieciom wody mineralnej niegazowanej. Samej albo z dodatkami: miętą, cytryną, imbirem. Na upały bardzo dobry jest też tradycyjny kompot, który podać możemy również z dodatkiem cytryny. Sprawdza się też zwykła herbata, oczywiście w temperaturze pokojowej – wylicza dr Kunsdorf-Bochnia.

JEDZENIE

– Jeśli w czasie wielkiego upału dziecko mówi, że mu się nie chce jeść, nie zmuszamy do tego. Oczywiście równocześnie pilnujemy, żeby dzieciak nie chodził głodny. Zawsze, nie tylko w czasie upałów, unikamy śmieciowego jedzenia: chipsów, batoników itp.  Te produkty zwiększają pragnienie, są więc w czasie wysokich temperatur dodatkowo niewskazane – podsumowuje dr Barbara Kunsdorf Bochnia.

 

oparzenia_sloneczne_foter