Światowy Dzień Wcześniaka

W piątek 17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach z tej okazji spotkają się rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie.

Światowy Dzień Wcześniaka ustanowiony został z inicjatywy Europejskiej Fundacji na rzecz Opieki nad Noworodkami. W tym dniu na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje informujące o problemach, z jakimi muszą się mierzyć dzieci przedwcześnie urodzone i ich rodzice. Kolorem obchodów jest fiolet – 17 listopada w geście solidarności z wcześniakami wiele miejsc i budowli na całym świecie jest podświetlanych lub ozdabianych właśnie na fioletowo.

Za wcześniaki uważa się dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży. Na świecie co roku rodzi się 15 mln wcześniaków. W Polsce liczbę tę szacuje się na ok. 26-28 tys. Dzieci urodzone przed czasem narażone są na wiele powikłań, od okulistycznych, kardiologicznych i neurologicznych po poważną niepełnosprawność ruchową i intelektualną. Jednak przy właściwej opiece często wyrównują różnice rozwojowe i doganiają swoich rówieśników urodzonych o czasie.

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka odbędzie się okolicznościowe spotkanie. Przy dobrej kawie i domowym cieście rodzice małych pacjentów będą się dzielić swoim doświadczeniami z wychowania i opieki nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi. W spotkaniu weźmie też udział personel medyczny GCZD oraz eksperci spoza szpitala.

Spotkanie odbędzie się w piątek 17 listopada w sali konferencyjnej Oddziału Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka GCZD (Katowice, ul. Medyków 16). Początek o godz. 11.00.

Oddział Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka GCZD funkcjonuje od 2000 roku. Jest jednym z największych tego typu oddziałów w kraju. Dysponuje 18 stanowiskami intensywnej terapii oraz 34 miejscami na odcinku patologii noworodka. Każdego roku przyjmuje ok. 800 małych pacjentów.

 

Dzien-Wczesniaka-banner