Plac zabaw przy szpitalu znów tętni życiem

Integracyjny plac przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach rozpoczął drugi sezon działalności. Każdego dnia korzysta z niego około stu dzieci.

To głównie mali pacjenci Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, którym stan zdrowia pozwala na opuszczenie budynku szpitala, oczywiście pod okiem opiekuna. Często pojawiają się tu również mieszkające w pobliżu dzieci, dla których ten plac, inny niż wszystkie, jest sporą atrakcją.

Pracownicy szpitala zadbali o przygotowanie placu zabaw do nowego sezonu. – Teren po zimie został gruntownie posprzątany. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników urządzenia na placu poddano okresowemu przeglądowi.  Bezpieczeństwo bawiących się dzieci jest oczywiście kluczowe, dlatego plac jest ogrodzony, zamykany na noc. Teren jest stale monitorowany przez ochronę szpitala, która dzięki systemowi kamer ma stały podgląd na bawiące się dzieci – mówi Bartosz Krawczyński, szef ochrony w GCZD.

Plac ma powierzchnię ok. 660 m2. Z kilkunastu urządzeń mogą korzystać zarówno dzieci pełnosprawne, jak i te z ograniczoną sprawnością. Specjalnie dla nich na placu znajdują się m. in. urządzenie integracyjne z podjazdami dla wózków inwalidzkich, zjeżdżalniami i drabinkami, stolik sensoryczny, platforma do balansowania oraz karuzela i huśtawka dla dzieci na wózkach. Na placu są też atrakcje dla najmniejszych pacjentów, dla których przygotowano kiwaki i bezpieczne huśtawki. Dzieci mogą też rysować na tablicy i próbować swoich sił jako muzycy, bawiąc się zestawem muzycznym, który również znalazł się na placu.

Przypomnijmy, że inwestycja została w całości sfinansowana jest ze środków zebranych przez youtubera ReZigiusza podczas internetowej akcji ReZimy Dobrem. 1 czerwca 2016 roku fani w ciągu 24 godzin wydali w internetowym sklepie ReZigiusza kwotę 326 847,64 zł. Youtuber wszystkie pieniądze przekazał właśnie na budowę integracyjnego placu zabaw przy GCZD, który oddano do użytku 14 czerwca zeszłego roku.

 Jak podkreśla dr Tomasz Łosień z Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej GCZG, zabawa na rehabilitacyjnym placu zabaw to uzupełnienie i przedłużenie terapii prowadzonej w szpitalu. –  Nasi podopieczni mogą tutaj w praktyce zastosować i wykorzystać wszystko to, co zdobyli podczas kompleksowej terapii neurorozwojowej, neurologicznej,  psychologicznej, logopedycznej oraz terapii zajęciowej. Plac w formie zabawy pobudza małą i dużą motorykę, a także zmysły słuchu, wzroku i dotyku. Korzystnie wpływa też na wydolność fizyczną naszych pacjentów – podkreśla dr Tomasz Łosień.

 

plac_zabaw_4