Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej

W sobotę 12 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka swoje święto obchodzić będzie ponad 400 pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.

 12 maja to dzień urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa, która w 1860 roku założyła w Londynie pierwszą szkołę dla pielęgniarek. W 1973 Międzynarodowa Rada Pielęgniarek  ustanowiła tę datę świętem pielęgniarek.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach  jest jednym z największych w regionie pracodawców dla białego personelu. Na wszystkich oddziałach szpitala pracuje łącznie 413 pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych. Najwięcej, bo aż 90, na Oddziale Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka. Pielęgniarki pracują również na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, w Zakładzie Radiologii oraz w przyszpitalnych poradniach.

Jedynym sposobem uzyskania kwalifikacji pielęgniarki jest obecnie ukończenie uczelni wyższej, oferującej naukę na kierunku pielęgniarskim. W GCZD ok. 60 proc. pielęgniarek ma wykształcenie wyższe zawodowe, 20 proc. – magisterskie. Jednak jak podkreśla Mirosława Woźnica, p .o. naczelnej pielęgniarki w GCZD, zdobycie wykształcenia i rozpoczęcie pracy to dla pielęgniarki początek zawodowej drogi. – Drogi bardzo trudnej, wymagającej poświęcenia, ciągłego dokształcania się, empatii i uczestniczenia w różnych życiowych dramatach pacjentów i ich rodzin, zwłaszcza gdy problem choroby dotyka dziecka. Wiele z nas jest już matkami lub wkrótce będzie, inne mają dzieci w najbliższej rodzinie, dlatego każde zachorowanie dziecka ma odbicie w naszej psychice i rzutuje na nasze życie codzienne – mówi Mirosława Woźnica.

Zawód pielęgniarki należy do zawodów deficytowych. Prawie każdy szpital w Polsce odczuwa braki kadrowe w tym zakresie. – Z ostatnich danych resortu zdrowia wynika, że w najbliższych latach z zawodu na emeryturę odejdzie ok. 40 tys. pielęgniarek i położnych. To duże wyzwanie dla środowiska i całej służby zdrowia w Polsce – uważa  Mirosława Woźnica.

 Czego życzyć pielęgniarkom i położnym w dniu ich święta? –  Aby praca dawała im dużo satysfakcji, a każdy sukces umacniał poczucie, że droga zawodowa którą wybrały, jest właściwa. Aby potrafiły być hojnymi w dawaniu siebie tym, którzy są w potrzebie i potrzebują pomocy. I aby czuły się szczęśliwe w życiu osobistym i rodzinnym – podsumowuje naczelna pielęgniarka w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.

 

zaaaaaaaaaaaaa