Wielkie czytanie w 4 krajach

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach było polskim centrum akcji „Wyszehrad czyta dzieciom”.

Przez internetowy komunikator łączyliśmy się z dziećmi uczestniczącymi w podobnych imprezach czytelniczych, organizowanych przez partnerskie organizacje w pozostałych krajach Wyszehradu – fundacje „Celé Česko čte dětem”, „Celé Slovensko čítá det’om” i węgierskie Towarzystwo Czytelnicze „Magyar Olvasástársaság”. Potem pacjentom GCZD czytali oraz bawili się z nimi aktorzy Edyta Jungowska i Piotr Tołoczko oraz trenerka fitness Ewa Chodakowska.

Czytanie to magia. Nie chodzi o to, by kolekcjonować tytuły, ale by być z dzieckiem. Czytanie dziecku jest aktem miłości, czuje się wtedy bezpieczne i kochane, buduje poczucie własnej wartości, wspiera rozwój języka, idzie do szkoły lepiej przygotowane, by łatwiej i z większą radością się uczyć – powiedziała podczas spotkania prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” Irena Koźmińska.

Mamy erę cyfrową, ale osoby, które korzystają z komputerów, wcale nie są zwolnione z czytania. Im więcej korzystamy z komputerów, tym mocniej trzeba nad tym pracować, by osoby korzystające z mediów cyfrowych nie były literacko wykluczone, by miały potrzebę i nawyk kontaktu z książką – dodała.

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, organizowany przez Fundację „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”, łączy we wspólnym czytaniu dzieciom tysiące szkół, przedszkoli, bibliotek oraz rodzin. W tym roku akcja odbywa się równolegle w 4 krajach pod hasłem „Czytanie łączy”.

Tydzień Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej od 2001 r. kampanii społecznej fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej hasłem jest „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!”.

Podczas spotkania aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, znana z audiobooków książek dla dzieci i młodzieży Edyta Jungowska wspominała emocje, jakie jej towarzyszyły, gdy słuchała bajek czytanych przez mamę i opowieści babci, dzięki którym na zawsze zapamiętała te historie.

Chodziłam jednak do szkoły muzycznej i bardziej czytałam nuty, niż książki. Nie byłam molem książkowym. Dzisiaj, kiedy zajmuję się czytaniem książek dla dzieci, nadrabiam niektóre lektury – powiedziała.

Trenerka fitness, autorka programów i wydawnictw motywujących do aktywnego i zdrowego stylu życia Ewa Chodakowska mówiła, że prowadzi bardzo aktywny tryb życia i dużo czasu spędza w internecie.

Książka jest jednak dla mnie jak reset. Robię wszystko, by znaleźć przynajmniej 15-20 minut na książkę dziennie. Wtedy jest ten magiczny moment, kiedy głowa wyłącza się z problemów, trosk, napięcia. Najczęściej czytam przed zaśnięciem – opowiadała.

Akcję współorganizowała w Katowicach Fundacja Iskierka, działająca na rzecz dzieci z chorobą nowotworową, która wspiera działania Fundacji ABCXXI od 2007 r.

(fot. Fundacja Iskierka)

06-06-2018-news