Nasz szpital nagrodzony za stworzenie Akademii

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zostało jednym z laureatów ogólnopolskiego konkursu „Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta 2017”. Katowicka klinika została nagrodzona za projekt Akademia Misia Zdrowusia.

Zdrowuś to chodząca  maskotka szpitala. Jednym z jego zadań jest edukacja oraz promocja zdrowia. By je skutecznie realizować, w GCZD powołana została Akademia Misia Zdrowusia –  edukacyjny projekt, w ramach którego szpitalna maskotka uczestniczy w prozdrowotnych akcjach, spotkaniach i pogadankach na temat zasad udzielania pierwszej pomocy oraz zdrowego trybu życia.

Zajęcia „Akademii” odbywają się w szkołach i przedszkolach z woj. śląskiego. – Prowadzą je wykwalifikowani ratownicy medyczni i dietetycy, na co dzień pracujący w GCZD. Miś jest ich pomocnikiem, dba o przyjazną atmosferę podczas zajęć, jest dodatkową atrakcją takiego spotkania – wyjaśnia Bartosz Krawczyński, pomysłodawca Misia Zdrowusia.

Projekt był również realizowany podczas obchodów Dnia Dziecka na Rynku w Katowicach, w czasie pikniku w Szkole Policji w Katowicach oraz przy organizacji Panewnickiego Biegu Dzika. Odbyło się kilkanaście. 10 zajęć Akademii Misia Zdrowusia. Uczestniczyło w nich, łącznie z imprezami plenerowymi, ok. 4 tys. dzieci.

Tegorocznym laureatem i zdobywcą tytułu Zakładu Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta 2017 jest Fundacja Gajusz Poradnia Psychologiczna przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi z projektem „Edek”. Edek to pacynka, wspierająca w trudnych chwilach pacjentów onkologicznych. Drugie miejsce przyznano szpitalowi w Barlinku. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zajęło w plebiscycie 3. miejsce. W finale konkursu znalazło się 20 projektów.

Konkurs „Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta 2017” zorganizowała Fundacja Joyaim. Patronat nad nim objęli Rzecznik Praw Pacjenta oraz Wojewoda Zachodniopomorski.

 

18-06-18-usmiechniety-pacjent