Magiczny Bajkowóz dotarł do Katowic

Wędrująca Bajkowóz pełen książek i innych magicznych przedmiotów zawitał we wtorek 10 lipca do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Bajkowóz to mobilny wózek w kształcie kamienicy, wyposażony w ponad sto starannie wyselekcjonowanych książek i szufladki wypełnione „magicznymi” przedmiotami.  Kamieniczki są mobilne, dzięki kółkom mogą się poruszać między szpitalnymi  łóżkami. Wyposażone zostały też w duże wyciągane szuflady, które można wykorzystać do pracy bezpośrednio na łóżku chorych dzieci, miejsce na teatrzyk kukiełkowy oraz pulpity do pracy z otwartą książką.

Bajkowóz jest czymś więcej niż tylko mobilną biblioteką. To również zestaw narzędzi do pracy dziećmi na oddziałach szpitalnych. – Jest  on  swojego rodzaju  punktem, wokół którego budujemy wirtualną przestrzeń, w której wszystko jest możliwe. Przestrzeń nieograniczoną ścianami i barierami, w której mali pacjenci zapominają na chwilę o “tu i teraz” i rozpoczynają bajeczną podróż w nieznane. W  ten sposób realizujemy nasz pomysł na stworzenie dodatkowego szpitalnego oddziału.  Oddziału Bajka!!!  Oddziału, który nie tworzą ściany i pomieszczenia, ale książki, Bajkowóz i ludzie z pasją – pedagodzy, bez których wszystko to nie byłoby możliwe – wyjaśnia Jarosław Leciejewski z Fundacji Serdecznik z Poznania, która buduje, wyposaża i przekazuje nieodpłatnie szpitalom dziecięcym w całej Polsce mobilne Wędrujące Szpitalne Biblioteki.

Projekt  „Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka” otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.  Bajkowóz w GCZD jest  66 mobilną biblioteką zrealizowaną w ramach tego działania.

 

20180710_123009