Świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości!

Koncert pieśni patriotycznych, kartka z życzeniami dla powstańca, spotkania z miłośnikami historii i weteranami wojennymi – tak Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i jego pacjenci świętują 100-lecie odzyskania niepodległości.

W środę 7 listopada z koncertem w szpitalu wystąpili uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach. Młodzi muzycy zagrali znane standardy muzyczne, nie zabrakło też lżejszego repertuaru. Występ był dużym przeżyciem nie tylko dla pacjentów i ich opiekunów, ale i dla młodych artystów, którzy po raz pierwszy zagrali koncert w szpitalu dla chorych rówieśników.

W ramach świętowania rocznicy odzyskania niepodległości w GCZD gościli też przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych którzy opowiadali dzieciom o swojej działalności i prezentowali mundury z różnych epok, repliki broni i modele samochodów wojskowych. W szpitalu zorganizowano też akcję czytania na poszczególnych oddziałach bajek przez personel placówki. W najbliższych dniach małych pacjentów odwiedzą z kolei żołnierze-weterani biorący udział w misjach poza granicami Polski.

Ważne inicjatywy patriotyczne organizuje też działająca w szpitalu szkoła. Uczniowie ZSS nr 6 im. K. Bochenek uczestniczą np. w akcji „Świąteczna paczka dla Powstańca”, w ramach której bohaterowie walk o stolicę otrzymują bony podarunkowe i  świąteczne kartki od uczniów–pacjentów szpitali. 15 listopada podczas zajęć szkolnych pacjenci GCZD wezmą udział w choreograficzno-edukacyjnych zajęciach „Taniec z flagą”. Uczniowie szkoły, w ramach projektu “Czym jest wolność”, przygotowują prace graficzne i literackie. Uczestniczą też w konkursach poświęconych okolicznościom odzyskania niepodległości przez Polskę

Na czas  obchodów wejście do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka zostało ozdobione biało-czerwoną girlandą z balonów. Wcześniej szpital został udekorowany biało-czerwonymi flagami, które zawisły przed budynkiem, a w wersji miniaturowej pojawiły się na wszystkich oddziałach.

Rocznicowe związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę organizowane będą w GCZD do końca listopada.