Obchody Światowego Dnia Wcześniaka w GCZD

W piątek 16 listopada w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach spotkają się rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie. Będzie okazja do konsultacji ze specjalistami, wymiany doświadczeń z innymi rodzicami, a nawet wspólnego śpiewania kołysanek. W ten sposób szpital włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Wcześniaka.

 Z rodzicami wcześniaków spotkają się lekarze, położne, rehabilitanci i neurologopedzi na co dzień pracujący w GCZD. – Rodziny naszych pacjentów bardzo czekają na to wydarzenie. To dla nich okazja do konsultacji z naszymi specjalistami, ale także do zwykłych rozmów i wymiany doświadczeń z innymi rodzicami. A skoro to święto wcześniaków, to nie zabraknie też poczęstunku, czyli zdrowych przekąsek dla maluchów oraz kawy i ciasta dla ich rodziców – – mówi Joanna Perlak-Piątek, psycholog w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Za wcześniaki uważa się dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży. Na świecie co roku rodzi się 15 mln takich dzieci, w Polsce ok. 26-28 tys. Dzieci urodzone przed czasem narażone są na wiele powikłań, od okulistycznych, kardiologicznych i neurologicznych, po poważną niepełnosprawność ruchową i intelektualną. Jednak przy właściwej opiece często wyrównują różnice rozwojowe i doganiają swoich rówieśników urodzonych o czasie – wcześniakami byli m.in. Albert Einstein, Isaac Newton czy Mark Twain.

Podczas piątkowego spotkania rodzice wezmą też udział w warsztatach Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”, podczas których będą mogli wspólnie przećwiczyć śpiewanie kołysanek, dostaną też materiały do nauki i praktyczne wskazówki. – Korzyści ze śpiewania dzieciom są nieocenione. Śpiew pozytywnie wpływa na ich rozwój emocjonalny, pomaga w nauce mówienia, maluchy poszerzają swój zasób słów, poznają wiersze, historię i kulturę – podkreśla Joanna Piątek-Perlak.

Światowy Dzień Wcześniaka ustanowiony został z inicjatywy Europejskiej Fundacji na rzecz Opieki nad Noworodkami. Obchodzony jest 17 listopada, ale w tym roku, ze względu na układ kalendarza, obchody w GCZD odbędą się dzień wcześniej. Na całym świecie organizowane są wtedy akcje informujące o problemach, z jakimi muszą się mierzyć dzieci przedwcześnie urodzone i ich rodzice. Kolorem obchodów jest fiolet, w geście solidarności z wcześniakami wiele miejsc i budowli jest podświetlanych lub ozdabianych właśnie na fioletowo. Podobnie będzie w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka – na czas obchodów placówka przybierze fioletowe barwy, w szpitalu symbolicznie zawisną też małe fioletowe skarpetki, symbol Międzynarodowego Dnia Wcześniaka.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach jest jednym z najważniejszych w kraju ośrodków leczenia i opieki nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi. Oddział Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka GCZD działa od 2000 roku. Dysponuje 18 stanowiskami intensywnej terapii oraz 34 miejscami na odcinku patologii noworodka. Każdego roku oddział przyjmuje ok. 800 najmniejszych pacjentów.

Spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Wcześniaka odbędzie się w piątek 16 listopada w sali konferencyjnej Oddziału Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka GCZD (ul. Medyków 16, 8. piętro). Początek o godz. 10.00.

 

dzien-wczesniaka-w-GCZD