Dzieci chore na cukrzycę jadą na wakacje do Holandii

Z cukrzycą na zagraniczne wakacje, w dodatku bez rodziców!? Tak najbliższe 2 tygodnie spędzą pacjenci Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka leczący się diabetologicznie. W Holandii będą odpoczywać, zwiedzać i uczyć się zarządzania chorobą przewlekłą, jaką jest cukrzyca.

Wyjazd jest możliwy dzięki organizacji Kinderhulp, która po od ponad 25 lat organizuje pacjentom GCZD bezpłatne wakacje w holenderskiej miejscowości Borculo. Grupa liczy 24 dzieci w wieku od 10 do 12 lat. Razem z nimi  wyjedzie 5 opiekunów, wśród których będą lekarze, pielęgniarki, dietetycy oraz edukatorzy diabetologiczni. Dorośli będą czuwać nad zdrowiem dzieciaków, a także sprawować nad nimi normalną opiekę wychowawczą.

Cukrzyca u dziecka to choroba całej rodziny. Dla dorosłych wiąże się ze stałym czuwaniem i kontrolą stanu zdrowia dziecka, a co za tym idzie ze stresem i wyczerpaniem. Przez najbliższe 2 tygodnie opiekunowie będą więc mogli choć trochę odpocząć – mówi prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot, kierująca Oddziałem Diabetologii Dziecięcej SUM w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Autokar z małymi pacjentami wyjedzie do miejscowości Borculo w piątek 28 czerwca ok. godz. 20. sprzed Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (ul. Medyków 16). Powrót zaplanowano na 15 lipca.

Jak mówi prof. Przemysława Jarosz-Chobot, wakacyjny obóz dla dzieci z cukrzycą wpisuje się w praktykowane w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach holistyczne podejście do pacjentów diabetologicznych. – Zawiera ono w sobie zarówno przekazanie pełnego zakresu w wiedzy na temat cukrzycy, prowadzenia samokontroli, naukę obsługi i powszechnego zastosowania nowoczesnych technologii, a także pomoc w komponowaniu właściwego zdrowego żywienia. Edukacja i reedukacja zarządzania cukrzycą na naszym oddziale i poradni są prowadzone w sposób ciągły, zarówno w grupach pacjentów i ich opiekunów, jak i indywidualnie. W ramach zintegrowanej opieki wspieramy również pacjentów diabetologicznych i ich rodziny organizacyjnie i prawnie – podkreśla prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

Oddział i Klinika Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego to czołowy w Polsce ośrodek leczenia cukrzycy. Dowodem tego jest przyznanie klinice międzynarodowego certyfikatu Centre of Reference for Pediatric Diabetes, który potwierdza najwyższą jakość opieki nad dziećmi chorującymi na cukrzycę. Certyfikat przyznawany jest w ramach projektu SWEET (Pediatric Diabetes Working To Create Centers Of Reference), zainicjowanego w 2008  przy wsparciu unijnego Programu Zdrowia Publicznego. Projekt SWEET ma na celu poprawę profilaktyki wtórnej, diagnostyki i kontroli cukrzycy typu 1 i 2 u dzieci i młodzieży. Jego misją jest, by poprzez wspieranie rozwoju ośrodków referencyjnych zmniejszać nierówności w dostępie do opieki nad dziećmi z cukrzycą, przy zachowaniu wysokiej jakości opieki oraz jej stałym podnoszeniu.

– Certyfikat potwierdza wieloletnie doświadczenie połączone z wysoką jakością specjalistycznej opieki diabetologicznej w naszym ośrodku. Dla pacjentów, również tych z zagranicy, to sygnał, że w Katowicach małych pacjentów diabetologicznych leczymy na najwyższym światowym poziomie z pełną dostępnością do najnowocześniejszych technologii w cukrzycy. Certyfikat jest też wyrazem uznania  pracy całego naszego zespołu – lekarzy, pielęgniarek, dietetyków i edukatorów diabetologicznych. Ponadto szeroko zakrojony, światowy program badawczy INNODIA.EU ukierunkowany na poszukiwania drogi zapobiegania cukrzycy typu 1 dzieci i młodzieży to także prestiżowe wyzwanie dla naszego ośrodka – podkreśla prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

 

wakacje-w-Holandii-2019