Duże wsparcie dla małych pacjentów neurochirurgii

Dzięki darczyńcom Fundacji ISKIERKA do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trafiła niezależna stacja do planowania zabiegów neurochirurgicznych z zaawansowanym oprogramowaniem do wizualizacji włókien nerwowych. Urządzenie pozwoli na przeprowadzanie w szpitalu skomplikowanych operacji nowotworów mózgu.

Nowoczesny sprzęt jest ogromnym wsparciem dla całego sztabu lekarzy oddziału neurochirurgii dziecięcej. – Urządzenie pozwala na uwidocznienie dróg nerwowych i ich przebiegu względem guza, który musimy usunąć chirurgicznie. Dzięki temu możemy tak zaplanować drogę dojścia do guza i zakres jego resekcji, aby nie doszło do uszkodzenia istotnych włókien nerwowych i tym samym znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia neurologicznych deficytów po operacji, a jednocześnie uzyskać maksymalizację resekcji guza. Jednocześnie możemy nałożyć na siebie obraz kilku badań, zawierających i pokazujących poszczególne elementy układu nerwowego wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Marek Mandera, kierownik Oddziału Neurochirurgii GCZD.

Pomysł doposażenia oddziału neurochirurgii w urządzenie zrodził się ponad 3 lata temu jako odpowiedź na potrzeby zgłaszane ze strony lekarzy, jak i rodziców dzieci operowanych za granicą.  – Zaczęliśmy dociekać, dlaczego nasi podopieczni tu na Śląsku nie mogą być operowani przy użyciu takiej technologii. Okazało się, że chodzi o sprzęt. Po wspólnych rozmowach z prof. Manderą i dyrekcją szpitala podjęliśmy decyzję o wsparciu. Duże znaczenie miało również to, że inne strategiczne elementy wykorzystywane do planowania i przeprowadzenia operacji usunięcia guzów mózgu u dzieci już zostały zakupione. Do pełnego systemu brakowało zatem zamrażarki niskotemperaturowej, niezbędnej do przechowywania fragmentów tkanki guza mózgu pobranego podczas operacji, pozwalającej na wykonanie badań molekularnych nowotworu. Udało się ją zakupić Fundacji ISKIERKA w 2018 roku. Ostatnim potrzebnym ogniwem była właśnie stacja do planowania zabiegów z systemem wizualizacji włókien nerwowych. Postanowiliśmy zatem przekonać naszych darczyńców do przekazania środków właśnie na ten cel. I tak wspólnymi siłami się to udało, co niezmiernie nas cieszy – komentuje Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Fundacji ISKIERKA.

Wartość przekazanego sprzętu to ponad 160 tys. zł. Urządzenie trafi do GCZD dzięki Fundacji ISKIERKA i jej darczyńców – St Andrews Foundation, Panattoni Europe oraz Hotelom Diament.

Głównym darczyńcą jest St Andrews Foundation – fundacja, która na co dzień promuje szkocką kulturę i wspiera działalność dobroczynną w Polsce. Dzięki współpracy Fundacji ISKIERKA z St Andrews Foundation w poprzednich latach, udało się m.in. przekazać 3 respiratory na oddziały onkologii dziecięcej w Katowicach, Chorzowie i Zabrzu oraz sfinansować zakup nowoczesnej i w pełni wyposażonej karetki dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego GCZD w Katowicach, o wartości prawie 300 tys. Pomoc Fundacji ISKIERKA od lat jest wielopłaszczyznowa, jeśli chodzi o operacje i leczenie guzów mózgu u dzieci. Już w 2009 roku fundacja pomogła sfinansować zakup systemu Bude Halo do operacji neurochirurgicznych.

 

02-07-19-wsparcie