NOWOCZESNY REZONANS MAGNETYCZNY W GCZD – DAR WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Dzięki wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trafił najnowszej generacji rezonans magnetyczny o wartości blisko 6 mln zł. Uroczyste przekazanie sprzętu, połączone z otwarciem Pracowni Rezonansu Magnetycznego, odbędzie się w środę 13 listopada.

Katowicki szpital otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy aparat MR Signa Artist 1,5T, wyprodukowany przez firmę General Electric. Wartość sprzętu to blisko 6 mln zł. – Przekazane nam urządzenie jest najwyższej klasy światowej. Pozwoli na wykonywanie u dzieci wszystkich potrzebnych badań diagnostycznych, również tych najbardziej zaawansowanych – podkreśla dr Magdalena Machnikowska-Sokołowska, kierownik Pracowni Rezonansu Magnetycznego GCZD.

Ten kosmiczny sprzęt nie trafiłby do katowickiego ośrodka bez fantastycznego zaangażowania organizatorów, wolontariuszy i darczyńców w czasie minionego, 27. Finału WOŚP. Trwają właśnie przygotowania do kolejnej zbiórki, tym bardziej cieszymy się mając możliwość pokazania, jak fantastycznie udaje nam się zamieniać złotówki przekazane Orkiestrze na najnowsze technologie medyczne w polskich szpitalach – mówi Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Sprzęt przekazany katowickiemu  szpitalowi przez WOŚP pozwoli na wykonywanie badań u dzieci w każdym wieku – również u wcześniaków, dzięki doposażeniu pracowni w dedykowany inkubator działający w polu magnetycznym.  Dzięki specjalnemu aparatowi do znieczulenia w środowisku magnetycznym badaniu będą mogli być poddani pacjenci w ciężkim stanie – nieprzytomni, zaintubowani i sztucznie wentylowani.

Badanie rezonansu magnetycznego  wymaga ścisłej współpracy z pacjentem. Jest głośne, trwa nawet  godzinę. W tym czasie dziecko musi leżeć bez ruchu w dość wąskim, klaustrofobicznym otworze, czasem oddychać zgodnie z poleceniami, wiele razy wstrzymując oddech.  W ofiarowanym szpitalowi aparacie będą dostępne unikalne sekwencje pozwalające na skrócenie czasu badania przy zachowaniu jego wysokiej jakości oraz zmniejszeniu ilości artefaktów, w tym ruchowych. To funkcje ogromnie ważne dla współpracy z dziećmi. Dodatkowo wygodę  dzieci niewymagających znieczulenia podniesie funkcja cichego skanowania oraz miękka, niczym kocyk, cewka urządzenia.

Aparat umożliwia badanie całego ciała, co jest szczególnie ważne dla dzieci z chorobami nowotworowymi – pozwala przyspieszyć proces rozpoznania i usprawnić monitorowanie leczenia dzieci, które przecież podczas terapii onkologicznej przechodzą te badania kilka, a nawet kilkanaście razy – mówi dr Magdalena Machnikowska-Sokołowska.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat konsekwentnie wspiera Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka. Z pomocy WOŚP korzystają wszystkie oddziały i pracownie GCZD. Dzięki środkom Orkiestry zakupiono m. in. aparaturę i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego o wartości ok. 1 mln zł, ultrasonograf dla Oddziału Kardiochirurgii (500 tys. zł), a także meble, materace żelowe i dziesiątki innych urządzeń, z których codziennie korzystają mali pacjenci GCZD. Wartość sprzętu i aparatury przekazanej dotychczas katowickiemu szpitalowi przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy od początku działalności wyniosła w sumie ponad 12 mln zł. Do placówki trafiło w sumie 611 urządzeń zakupionych dzięki corocznym Finałom WOŚP.

Uroczystość przekazania sprzętu połączona będzie z zakończeniem remontu Pracowni Rezonansu Magnetycznego, który dzięki zaangażowaniu Fundacji ISKIERKA przeprowadzili pracownicy katowickiego oddziału firmy Sii Polska. – Badanie rezonansem magnetycznym nie jest przyjemne nawet dla dorosłego, tym bardziej należy zadbać o komfort najmłodszych. Dlatego, poprzez pomalowanie i ciekawe ozdobienie pomieszczeń przy pracowni rezonansu, chcemy chociaż na chwilę przenieść dzieci w kolorowy świat, oderwać ich myśli od mniej przyjemnych, ale koniecznych czynności medycznych i zmniejszyć ich stres przed badaniem – mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Fundacji ISKIERKA.

Wolontariusze z katowickiego oddziału Sii pomalowali pomieszczenia w trakcie jednego weekendu. – Taki projekt pozwala spojrzeć na nasz świat i na nasze codzienne życie z zupełnie nowej perspektywy. Pozwala zintegrować się z ludźmi w firmie, a jednocześnie wspólnie pomagamy tym, którzy tego potrzebują. Poświęcamy swój czas i zaangażowanie na stworzenie czegoś wartościowego, co bardzo pomoże innym! To daje ogromne poczucie satysfakcji – mówi Michał Ujma, Business Manager w firmie Sii.

 Uroczystość przekazania sprzętu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy połączona z otwarciem odremontowanej Pracowni Rezonansu Magnetycznego GCZD odbędzie się w środę 13 listopada 2019 r. Początek o godz. 11.00.

wosp-LOGO