28. Finał WOŚP w GCZD

Koncerty, pokazy, konsultacje ze specjalistami – w tym roku finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się również w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

W  GCZD finał WOŚP od będzie się po raz pierwszy. Upłynie pod znakiem koncertów i pokazów. – Planujemy atrakcje dla dzieci, głównie dla naszych pacjentów, ale również okolicznych mieszkańców. Będą koncerty, kącik muzyczny i zabawowy dla dzieci oraz stoiska informacyjne dla rodziców. A na koniec dnia wyślemy oczywiście światełko do nieba – mów Magda Grabarczyk, szefowa sztabu WOŚP w GCZD.

W niedzielę w szpitalu zagrają zespół m. in. rockowy zespół Green District oraz duet Irlander. Z koncertem dla małych pacjentów w GCZD pojawią się też uczniowie Szkoły Muzycznej w Żorach. Bajkowy spektakl – specjalnie na tę okazję – przygotowali też pracownicy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Występ duetu Irlander będzie miał dodatkowy wymiar.  W zespole gra 17-letni Paweł Sejda, który jako noworodek przez półtora miesiąca spędził w GCZD walcząc  życie. – To, że gramy dla Orkiestry, w dodatku w szpitalu, w którym Paweł walczył o życie, jest symbolicznym podziękowaniem za uratowanie życia Pawłowi. Podziękowaniem i dla Jurka, i dla lekarzy z GCZD – mówi Zbyszek Sejda, ojciec Pawła i druga połowa Irlandera.

Przez całą niedzielę w szpitalu działać też będą stosika informacyjne, przy których dyżurować będą pracownicy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.  Na zainteresowanych czekać będą m. in. eksperci od cukrzycy, którzy przybliżą zasady prawidłowego żywienia w tej chorobie. Będzie można też wziąć udział w pokazach pierwszej pomocy u dzieci oraz w nauce mycia rąk. Zainteresowani będą mogli zapytać, w jaki sposób przygotować się do pobytu w szpitalu i planowych zabiegów operacyjnych oraz o wszelkie kwestie prawne związane z hospitalizacją. Chętni będą mogli zobaczyć od środka wnętrze karetki.

Specjalne atrakcje na finał WOŚP w GCZD przygotowuje też zaprzyjaźniona ze szpitalem Fundacja Iskierka. Na iskierkowym stoisku przez cały dzień odbywać się będą quizy i zabawy dla dzieci promujące zdrowe jedzenie i zdrowy styl życia. Wspólnie z wolontariuszami fundacji będzie też można tworzyć recyklingowe instrumenty muzyczne, promując w ten sposób ekologiczne podejście do zabawy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat konsekwentnie wspiera katowicki szpital. Z pomocy WOŚP korzystają wszystkie oddziały i pracownie GCZD. Dzięki środkom Orkiestry zakupiono m. in. rezonans magnetyczny o wartości ok. 6 mln zł,  aparaturę i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego o wartości ok. 1 mln zł, ultrasonograf dla Oddziału Kardiochirurgii (500 tys. zł), a także meble, materace żelowe i dziesiątki innych urządzeń, z których codziennie korzystają mali pacjenci GCZD. Wartość sprzętu i aparatury przekazanej dotychczas katowickiemu szpitalowi przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy od początku działalności wyniosła w sumie ponad 12 mln zł. Do placówki trafiło w sumie 611 urządzeń zakupionych dzięki corocznym Finałom WOŚP.

***

  1. Finał WOŚP w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach

Niedziela, 12 stycznia 2019 r.:

W Sali z Sercem BĘDZIE SIĘ DZIAŁO:

Godz. 13.00 – koncert uczniów Szkoły Muzycznej w Żorach oraz pokaz instrumentów muzycznych.

Godz. 14.15 – spektakl dla dzieci „Wielka heca z Mikołajem”,

Godz. 15.00 – prezentacja zespołu hokejowego Kojotki Naprzód Janów,

Godz. 16.00 – koncert zespołu rockowego Green District,

Godz. 18.00 – koncert zespołu Irlander.

Ponadto:

– nauka pierwszej pomocy,

– stoisko „Czyste Ręce”,

– porady dla cukrzyków,

– konsultacje prawne,

– stoisko „zabiegowe”, czyli jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu i zabiegów operacyjnych

– atrakcje Fundacji ISKIERKA – quizy i zabawy dla dzieci promujące zdrowe jedzenie i zdrowy styl życia.

A o godz. 20.00 Światełko do Nieba (parking przed szpitalem).

 

13_28finalwosp2020_zaglowki_kolo_podglad