Laser przywraca dzieciom zdrowie i sprawność

Dzięki laserowemu usuwaniu blizn i zmian naczyniowych mali pacjenci Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach odzyskują komfort życia i poprawiają swój wygląd. Niektórym dzieciom – tak jak 5 letniemu Mikołajkowi, który 2 lata temu doznał rozległych oparzeń w płonącym samochodzie – zabiegi laserowe dają szanse na zdrowie i normalne życie.

O tym dramacie słyszała cała Polska. W sierpniu 2018 r. w Rybniku zapalił się samochód z 3-letnim Mikołajem w środku. Dziecko doznało bardzo poważnych obrażeń ciała. Chłopczyk natychmiast trafił do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie lekarze stoczyli ciężką i zwycięską walkę o jego życie. Mikołajek spędził w szpitalu kilka miesięcy. Od tego czasu jest rehabilitowany, jest też pod stałą kontrolą specjalistów z GCZD.

Kilka miesięcy temu Mikołajek rozpoczął w GCZD serię zabiegów laserowego usuwania blizn. Chłopiec jest już po 4 zabiegach. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów terapii. Pomimo, że od wypadku Mikołaj urósł już kilkanaście centymetrów, to nie występują u niego deformacje czy przykurcze spowodowane bliznami. Blizny są bardziej elastyczne, mniej też swędzą niż kiedyś. Pomimo rozległych blizn na plecach i nogach dziecko ma prosty kręgosłup i normalnie się porusza – mówi prof. Tomasz Koszutski, kierownik Oddziału Chirurgii i Urologii GCZD.

Efekty są znakomite, blizny się goją – potwierdza pan Ireneusz, tata Mikołajka. – Widać to np. podczas zajęć rehabilitacyjnych, które odbywają się 2 tygodnie po laseroterapii. Miejsca naświetlane laserem są w lepszym stanie, wydać różnicę, w jaki sposób reagują na masaż pani rehabilitantki.
Mikołajek jest jednym z wielu pacjentów, którzy korzystają z zabiegów laserowych w GCZD. Katowicki szpital od kilku lat pomaga dzieciom, u których występują zmiany naczyniowe lub blizny.

Leczymy blizny powypadkowe, pooparzeniowe, pooperacyjne, usuwamy także zmiany naczyniowe, takie jak malformacje, naczyniaki gwiaździste – czyli tzw. pajączki naczyniowe czy też plamy i przebarwienia skóry. Pełna terapia składa się serii zabiegów w zależności od rodzaju schorzenia i tego, jak na światło lasera reaguje pacjent. Efekty są naprawdę widoczne. Mała zmiana naczyniowa może zniknąć już po pierwszej wizycie, większe zmiany wymagają kilku zabiegów. W przypadku dużych blizn takich naświetlań musi być oczywiście więcej – informuje dr Andrzej Bulandra, chirurg dziecięcy w GCZD.

Zabiegi są bezbolesne. Mali pacjenci przechodzą je w pełnym znieczuleniu, a po wizycie stosują opatrunki żelowe, które łagodzą lekkie pieczenie.

Zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Polega na punktowym naświetlaniu wybranych miejsc na ciele pacjenta. Promień lasera reaguje z barwnikiem zawartym w krwinkach czerwonych, wyzwalając ciepło powodujące zamknięcie naczynia. W ten sposób usuwa się naczyniaki, malformacje naczyniowe, teleangiektazje oraz plamy typu czerwonego wina, które dla wielu dzieci są bardzo stygmatyzujące, wpływające niekorzystnie na ich poczucie własnej wartości oraz akceptację przez rówieśników – podkreśla dr Anna Zioła, chirurg dziecięcy w GCZD. – W przypadku blizn po cyklu zabiegów zmiany się odbarwiają, spłaszczają, zwiększają elastyczność. Laseroterapia zmniejsza ryzyko przerostu blizn i zmniejsza świąd w ich obrębie.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka dysponuje 2 laserami, pulsacyjno-barwnikowym i neodymowo-yagowym. Katowicki szpital jest największym ośrodkiem pediatrycznym w regionie, gdzie takie zabiegi są wykonywane. Żeby z nich skorzystać, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub innego specjalisty do Poradni Chirurgii Dziecięcej w GCZD. W każdy pierwszy piątek miesiąca w poradni prowadzona jest kwalifikacja do zabiegów laserowych. W czasie tej wizyty ustalana jest też data pierwszego zabiegu.

W ciągu roku w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach wykonuje się około 300 zabiegów laserowego usuwania blizn lub zmian naczyniowych.

 

zabieg3-2020