Chirurdzy z Katowic i Gliwic uratowali Tomkowi stopę

Kolejną udaną operację rekonstrukcję stopy u nastoletniego pacjenta przeprowadzili wspólnie lekarze z Centrum Onkologii z Gliwicach i Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Dzięki interdyscyplinarnemu leczeniu i zaangażowaniu medyków wielu specjalności chłopak uniknął amputacji.

17-letni Tomek w październiku uległ wypadkowi motocyklowemu, w wyniku którego jego stopa została zmiażdżona. Obrażenia były poważne i rozległe – doszło do ubytku mięśni oraz skóry, obejmującego 3/4 obwodu stopy. Chłopcu groziła amputacja.

W pierwszym etapie leczenia pacjent trafił na oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej GCZD, gdzie lekarze zajęli się licznymi złamaniami otwartymi kości śródstopi, stawu skokowego i pięty. Ortopedzi z GCZD zaopatrzyli stopę bezpośrednio po wypadku, w kolejnych tygodniach nadzorowali zrastanie się kości i stawu stopy.

Niezależnie od leczenia ortopedycznego zmiażdżona stopa wymagała leczenia chirurgicznego. – Zanim możliwe było przystąpienie do rekonstrukcji, konieczne było całkowite oczyszczenie i usunięcie martwych tkanek, dzięki czemu możliwe było uratowanie j części stopy – mówi dr Katarzyna Byrka-Owczarek, chirurg w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Operację rekonstrukcyjną stopy przeprowadzano w GCZD 23 grudnia. Do rekonstrukcji tkanek użyto wolnego płata, pobranego z prawego uda. – Płat o wymiarach 30x18cm pobrano z fragmentem powięzi szerokiej uda oraz częścią mięśnia obszernego, następnie przeniesiono go w ubytek tkanek na stopie. Wykonano trzy mikrozespolenia naczyniowe, a następnie odtworzono ubytek tkanek w okolicy stopy. Zabieg uratował pacjenta przed amputacją. Chłopak ma szanse na powrót do normalnej aktywności fizycznej – wyjaśnia prof. Łukasz Krakowczyk z Centrum Onkologii w Gliwicach, który kierował zespołem wykonującym zabieg rekonstrukcji.

Pacjent jest obecnie pod opieką Poradni Ortopedycznej GCZD oraz Poradni Chirurgicznej GCZD. – Tomek pojawia się u nas na cotygodniowych kontrolach. Przeszczepione tkanki przyjęły się, chłopak będzie jednak wymagać długiej rehabilitacji. Z pełną rehabilitacją będzie można jednak ruszyć dopiero po całkowitym wygojeniu się stopy. Prawdopodobnie konieczne będzie jeszcze zmniejszenie płata skóry, tak aby lepiej dopasować go do kształtu stopy  – wyjaśnia dr Katarzyna Byrka-Owczarek.

To kolejna tego typu operacja rekonstrukcyjna stopy, przeprowadzana wspólnie przez lekarzy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach i Centrum Onkologii w Gliwicach. Pod koniec maja 2020 r. taki zabieg przeprowadzono w GCZD u 13-letniej Ewy. Operacja powiodła się, dziewczyna wróciła już do uprawiania siatkówki.

Jak podkreśla prof. Tomasz Koszutski, szef Oddziału Chirurgii i Urologii GCZD, tego typu zabiegi rekonstrukcyjne wymagają zaangażowania lekarzy wielu specjalizacji. – Historia Tomka czy wcześniej Ewy to bardzo trudne przypadki. Dzięki współpracy GCZD z Centrum Onkologii potrafimy pomagać młodym ludziom po wypadkach. Przeprowadzane w naszym szpitalu operacje rekonstrukcyjne pozwalają im uniknąć okaleczenia i dają szanse na powrót do sprawności.

 

1614157729058