Lekarze uratowali dziecko po rozwarstwieniu aorty

Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach wspólnie z kardiochirurgami z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu przeprowadzili skomplikowany zabieg ratujący życie 9-letniej Mai.

Dziewczynka podczas zwykłych codziennych czynności poczuła ostry ból w klatce.  Lekarze zdiagnozowali u Mai rozwarstwienie aorty.

To schorzeniem niezwykle rzadkie u dzieci. Polega na pęknięciu wewnętrznej warstwy ściany naczynia, co powoduje zamknięcie wewnętrznego światła aorty i w efekcie prowadzi do niedokrwienia mózgu i innych narządów. W przeciągu kilku godzin może dojść do zgonu takiego pacjenta, dlatego Maja wymagała natychmiastowej operacji – informuje dr Dariusz Pypłacz z Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej GCZD.

Dziewczynka natychmiast trafiła na oddział ratunkowy szpitala w Rzeszowie, a stamtąd pilnie w nocy przetransportowano ją bezpośrednio na blok operacyjny do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. W czasie blisko 9-godzinnego zabiegu ratującego życie lekarze wszczepili Mai 3-centrymetrową protezę aorty, wykonaną z tworzywa sztucznego.

Operację przeprowadził interdyscyplinarny zespołów lekarzy i pielęgniarek, w skład którego wchodzili m. in. kardiochirurdzy, kardiolog, anestezjolog, radiolog i perfuzjonista. U małych pacjentów rozwarstwienie aorty występuje bardzo rzadko i nie jest w standardowym zestawie operacji wykonywanych przez kardiochirurgów dziecięcych, dlatego przy zabiegu lekarze z GCZD korzystali ze wsparcia zespołu kardiochirurgicznego z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu.

Po operacji dziewczynka przez kolejnych 6 tygodni pozostawała w GCZD, gdzie przeszła jeszcze jeden zabieg.

Pod koniec listopada dziecko w bardzo dobrej kondycji opuściło nasz szpital. Oczywiście wymaga dalszych kontroli kardiologicznych i skrupulatnej opieki, ale jesteśmy dobrej myśli – informuje dr Grzegorz Zalewski, kardiochirurg z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

 

operacja-kardiochirurgiczna-u-dziecka