Nowe USG w GCZD. To sprzęt najwyższej klasy

Nowoczesna aparatura medyczna w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Nasz szpital wzbogacił się właśnie o wysokiej klasy aparat USG.

Ultrasonograf RS85 zawiera zintegrowane nowoczesne rozwiązania, które gwarantuję bardzo wysoką jakość obrazowania. To m. in. wysoka rozdzielczość, zwiększona jednorodność obrazowania, tryby dopplerowskie, zaawansowana sztuczna inteligencja oraz wygodny, ulepszony panel sterowania. Wszystko to zapewnia sprawną organizację pracy w złożonych przypadkach i pozwala na przeprowadzenie u dzieci szybkiej i bardzo wiarygodnej diagnostyki.

Jak wyjaśnia prof. Katarzyna Gruszczyńska, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej GCZD, badanie USG jest podstawową metodą obrazowania narządów wewnętrznych u dzieci, nienarażającą je  na promieniowanie jonizujące. Codziennie w GCZD wykonuje się ok. 80-90 badan USG u pacjentów przyszpitalnych poradni, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i kilkunastu innych oddziałów GCZD.

– To olbrzymia liczba. Nowy i przede wszystkim nowoczesny sprzęt istotnie nam w tym pomoże. Zwiększy jakość i dokładność naszych badań.  Nowe i ulepszone  funkcje, jak np. elastografia oceniająca sztywność tkanek, ułatwią różnicowanie guzów łagodnych i złośliwych i pozwolą na dokładną ocenę wątroby u dzieci. W nowym aparacie udoskonalona jest ocena przepływu w narządach i naczyniach. To sprzęt najwyższej klasy, znacznie unowocześniony w stosunku do poprzedniego. To duże wsparcie dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej GCZD i całego szpitala i jako radiolodzy bardzo się z tego zakupu cieszymy.

Koszt zakupu aparatu wyniósł 724 520 zł. W całości został pokryty ze środków dotacji celowej z budżetu państwa.

USG 1