Zwiększamy liczbę operacji rozszczepów wargi i podniebienia

Szanowni Państwo,

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II zwiększa liczbę operacji rozszczepów wargi i podniebienia u dzieci. Poniżej najważniejsze informacje o tej procedurze medycznej realizowanej w naszym szpitalu. Zachęcamy do lektury i kontaktu z naszym ośrodkiem.
 

 

 

 

 

Rozszczep wargi i/lub rozszczep podniebienia to wada rozwojowa występująca u 1 do 2 noworodków na 1000 urodzeń. Wada ta może powodować problemy z oddychaniem, karmieniem, choroby ucha, zaburzenia mowy i rozwoju społecznego. Wszystko to może być przyczyną kłopotów dziecka z adaptacją w przedszkolu i szkole, a w konsekwencji prowadzić do problemów z edukacją i w relacjach z rówieśnikami.
 

Ponieważ wada (rozszczep) jest obecna od chwili urodzenia, już w okresie noworodkowym mogą pojawić się komplikacje, np. z karmieniem lub oddychaniem, które zaniepokoją lekarzy i rodziców. Dlatego rekomenduje się, aby pierwszy kontakt ze specjalistą dziecięcej chirurgii plastycznej miał miejsce w pierwszych dniach lub tygodniach życia dziecka. Taki kontakt powinien zostać zainicjowany przez lekarza neonatologa. Wskazane jest, aby rozpocząć od zgłoszenia telefonicznego (pod numerem 32 207 1834 lub 32 207 1750) i przedstawienia problemu w rozmowie z dziecięcym chirurgiem plastycznym. Jeśli konieczne będzie przekazanie noworodka (np. z powodu duszności lub masywnego rozszczepu uniemożliwiającego żywienie przez usta), miejsce hospitalizacji zostanie ustalone w trybie pilnym na Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, a tam pacjent będzie konsultowany przez chirurga dziecięcego specjalizującego się w chirurgii plastycznej (na podstawie skierowania od lekarza neonatologa). Jeśli jednak w wyniku konsultacji okaże się, że noworodek może funkcjonować bez interwencji, to lekarz chirurg zdecyduje o kolejnej konsultacji w Poradni Chirurgii Dziecięcej lub ustali planowe przyjęcie na Oddział Chirurgii.
 

Do Poradni Chirurgii Dziecięcej skierowanie wystawić może również lekarz POZ, należy wówczas podczas telefonicznej lub osobistej rejestracji do poradni zaznaczyć, że wizyta będzie dotyczyć rozszczepu wargi i/lub podniebienia.
 

W Poradni Chirurgii Dziecięcej GCZD mały pacjent przejdzie procedurę kwalifikacji do operacji. Operację wykonuje się zwykle u dzieci w wieku od 3 do 6 miesiąca życia (w przypadku rozszczepu wargi) i po 9 miesiącu życia (przy rozszczepie podniebienia). Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. W większości przypadków już dzień po zabiegu mały pacjent opuszcza szpital. Po operacji warga, nos oraz twarz dziecka będą opuchnięte przez kilka dni. Blizna może mieć intensywny czerwony kolor przez kilka tygodni. Potrzeba od 6 do 12 miesięcy, aby blizna zmniejszyła się i wyblakła. Jeśli stałaby się blizną przerostową, pacjent może skorzystać w GCZD z zabiegów laserowych (refundowanych przez NFZ), aby uzyskać jak najlepszy efekt estetyczny.
 


źródło Wikipedia

Po zabiegu pacjent pozostaje pod kontrolą Poradni Chirurgii Dziecięcej GCZD. Korzysta też ze wsparcia specjalistów z zakresu logopedii, foniatrii, ortodoncji i laryngologii. Taka holistyczna opieka przywraca małemu pacjentowi dobry wygląd oraz pełną sprawność aparatu mowy i zgryzu.
 

Rejestracja do Poradni Chirurgii Ogólnej GCZD jest możliwa:
 

Osobiście lub za pośrednictwem osób trzecich

W DNIACH
Od poniedziałku do piątku
W GODZINACH
07:25-15:00
 

Telefonicznie

POD NUMEREM
32 207 1777
W DNIACH
Od poniedziałku do piątku
W GODZINACH
08:00-14:30
 

Mailowo

POD ADRESEM
zps@gczd.katowice.pl