Poradnia Diabetologiczna

 
Przygotowanie do wizyty w Poradni Diabetologicznej
 

Informujemy, że przed wizytą w Poradni Diabetologicznej należy wypełnić poniższą ankietę w celu uzupełnienia wywiadu w dokumentacji medycznej.

Ankieta pacjenta

Przypominamy o konieczności odczytywania pomp insulinowych oraz systemów CGM/FGM przed każdą wizytą lekarską i edukacyjną w Poradni Diabetologicznej.

Informujemy o konieczności odbywania wizyt osobistych, jedynie w uzasadnionych przypadkach (tj.: choroba, kwarantanna), po konsultacji z lekarzem możliwe jest odbycie wizyty w trybie zdalnym (jako videoporada lub teleporada), ale tylko i wyłącznie po udostępnieniu wszystkich odczytów (pompy, systemy monitorowania). Kolejna wizyta winna odbyć się w trybie stacjonarnym.

W celu ustalenia nowego terminu wizyty (za około 8 tygodni) prosimy o kontakt z rejestracją.

TEL
32 207 1777
MAIL
zpsgczd.katowice.pl
 

Prosimy opiekunów naszych pacjentów o założenie konta pacjenta na stronie pacjent.gov.pl – instrukcja jak założyć konto dostępna w rozwijanej zakładce Pliki do pobrania.
Na koncie pacjenta pacjent.gov.pl są zapisywane informacje – KODY: e-recepty, e-skierowania.

Wizyty w Poradni Diabetologicznej odbywają się:

  • planowo z jednym opiekunem dziecka (prosimy o zakładanie maseczek),
  • jako Videoporady,
  • jako Teleporady.

 


KOMUNIKAT DOTYCZĄCY BEZPIECZEŃSTWA STOSOWANIA PRODUKTU
 

Pompy insulinowe MiniMed™ serii 600 i 700 oraz MiniMed™ Paradigm™
Dokładność objętości dostarczania insuliny (DVA) podczas zmian ciśnienia powietrza

Pompa insulinowa Numer modelu/CFN
Pompa insulinowa MiniMed™ Paradigm™ MMT-554, MMT-715, MMT-722, MMT-754
Pompa insulinowa MiniMed™ 640G MMT-1711, MMT-1712, MMT-1751, MMT-1752
Pompa insulinowa MiniMed™ 720G MMT-1809, MMT-1810, MMT-1859, MMT-1860
Pompa insulinowa MiniMed™ 740G MMT-1811, MMT-1812, MMT-1861, MMT-1862
Pompa insulinowa MiniMed™ 780G MMT-1885, MMT-1886, MMT-1895, MMT-1896

Luty 2025

Numer referencyjny Medtronic: FA1446

Jednolity numer rejestracyjny producenta UE (SRN): US-MF-000023100

Szanowni Państwo

Kierujemy do Państwa poniższe pismo, ponieważ jak wynika z naszej dokumentacji, pod Państwa opieką znajdują się pacjenci, będący użytkownikami pompy insulinowej MiniMed™ serii 600 lub 700
lub MiniMed™ Paradigm™. Dzielimy się z Państwem komunikatem, który firma Medtronic przekazała użytkownikom pomp insulinowych, aby poinformować ich o istotności monitorowania poziomu
glukozy we krwi w warunkach dynamicznego ciśnienia atmosferycznego – na przykład podczas startu i lądowania samolotu – ponieważ dokładność podawania insuliny może zostać zaburzona.

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami. Niniejsze powiadomienie przekazujemy wyłącznie w celach informacyjnych.

Opis problemu:

Najnowsze badania wykazały, że zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą czasami powodować niezamierzone podanie insuliny. Przykładowo, ciśnienie atmosferyczne w samolocie może ulegać gwałtownym zmianom w trakcie lotu, co może powodować rozszerzanie się pęcherzyków powietrza wewnątrz zbiornika, gdy ciśnienie powietrza spada (np. podczas startu). Może to skutkować podaniem większej ilości insuliny, co może prowadzić do hipoglikemii. Niepożądana dawka insuliny może zostać uwolniona nawet wtedy, gdy podawanie insuliny przez pompę zostało zatrzymane lub zaprogramowane na zero jednostek na godzinę.

Z drugiej strony może dojść do kompresji pęcherzyków powietrza, gdy ciśnienie powietrza wzrasta (np. podczas lądowania samolotu). Może to skutkować podaniem mniejszej ilości insuliny w czasie lądowania, co może prowadzić do hiperglikemii.

Ryzyko dla zdrowia:

Zmiany w ciśnieniu powietrza mogą skutkować podaniem większej ilości insuliny podczas startu samolotu, a to z kolei może prowadzić do hipoglikemii, lub podaniem mniejszej ilości insuliny podczas lądowania, co może prowadzić do hiperglikemii W okresie lipiec 2003 – maj 2024 do firmy Medtronic wpłynęło 138 reklamacji dotyczących tego problemu. 19 dotyczyło poważnych incydentów, ale żadna z tych reklamacji nie wskazywała na bezpośredni problem z pompą.
U osób przyjmujących mniejsze dawki insuliny dziennie oraz u osób o wysokiej wrażliwości na insulinę zmiany stężenia glukozy podczas zmian ciśnienia powietrza mogą być większe niż u osób przyjmujących większe dawki insuliny oraz z niższą wrażliwością na insulinę. Dlatego ważne jest, aby pacjenci częściej kontrolowali poziom glukozy we krwi podczas lotu i byli przygotowani na leczenie hipoglikemii lub hiperglikemii, jeśli wystąpią.

Pełna treść komunikatu zamieszczona jest w dołączonym pliku (pdf).
 


VIDEOPORADA

Konsultacja lekarska video odbywa się za pośrednictwem aplikacji Teams.

W dniu umówionej konsultacji personel Poradni wyśle Państwu maila z zaproszeniem na spotkanie w aplikacji Teams (mail będzie odpowiedzią na maila z przygotowaniem do wizyty). Spotkanie będzie zaplanowane na godzinę, na którą umawiali Państwo termin wizyty w rejestracji. Po otrzymaniu zaproszenia należy w porze konsultacji otworzyć link znajdujący się w wiadomości mailowej i oczekiwać, aż lekarz wpuści Państwa na spotkanie w aplikacji.

Dane kontaktowe do Poradni Diabetologicznej:

TEL
32 207 1710
32 207 1687
32 207 1649
MAIL
poradnia.diabgczd.katowice.pl
 

Szanowni Państwo, w związku z bardzo dużą ilością pacjentów preferujemy kontakt z personelem poradni diabetologicznej poprzez skrzynkę mailową (na adres: poradnia.diab@gczd.katowice.pl). Odpowiedź uzyskają Państwo do 1-2 dni roboczych.

 

TELEPORADA

Teleporady odbywają się we wcześniej ustalonych terminach wizyt.
 


 

Jak przygotować się do WIZYTY TELEPORADY/VIDEOPORADY?

Należy przygotować:

1. Listę pytań, którą chcecie zadać lekarzowi.

 

2. Listę leków, na które potrzebne będą recepty: nazwa preparatu insuliny i liczba opakowań, nazwa pasków do glukometru i liczba opakowań, itd. Lekarz wystawi e-receptę.

Kod do e-recept zostanie przesłany smsem. W aptece wystarczy podać kod i numer pesel, aby zrealizować receptę.

 

3. Listę zleceń na potrzebny osprzęt do osobistej pompy insulinowej/systemu ciągłego monitorowania glikemii. Należy sprawdzić, do którego miesiąca już zrealizowano zlecenia. Lekarz wystawi e-zlecenia. Nie ma potrzeby potwierdzenia e-zlecenia w NFZ.

Kody do zleceń zostaną przesłane smsem.

Na podstawie tych kodów można zrealizować e-zlecenia w zwykłej aptece lub w sklepie internetowym. Jeżeli pacjent ma aktualne Orzeczenie o niepełnosprawności z zaznaczeniem w punktach 7. i 8. – „wymaga”, w celu uzyskania większej liczby niż wynosi limit: zestawów infuzyjnych, zbiorniczków, sensorów, transmiterów, należy wcześniej wysłać do Poradni e-mailem skan oświadczenia (treść całego orzeczenia, łącznie z datą wystawienia, numerem, pieczątką lekarza, musi być wyraźna).

 

4. Przygotować dane dotyczące prowadzonej w domu insulinoterapii i kontroli glikemii

 

5. Jeśli pacjent stosuje osobistą pompę insulinową Medtronic, należy sczytać ją w domu.

Jeśli pompa nie była wcześniej sczytywana proszę wejść na stronę Medtronic, gdzie znajduje się dokładna instrukcja jak założyć konto: https://carelink.minimed.eu.

Należy zarejestrować się, aby utworzyć nowe konto, postępując zgodnie z instrukcją: https://www.pompy-medtronic.pl/oprogramowanie/oprogramowanie-carelink.

Proszę wpisać nazwę użytkownika i hasło (należy je zapamiętać), a następnie zalogować się.

Glukometr Contour Link jest czytnikiem, więc należy włożyć go do gniazda USB w komputerze i sczytać pompę za pomocą glukometra.Ważne, aby przy sczytywaniu wybrać opcję pompa (a nie glukometr) i wpisać numer pompy.

W razie problemów z założeniem własnego konta do sczytywania pompy, należy skontaktować się z przedstawicielem firmy Medtronic p. Krzysztof Paschek nr tel.: 510-202-933 oraz Aleksandra Wiązania 887-778-505 (do dyspozycji od poniedziałku do piątku).

POMPĘ NALEŻY BEZWZGLĘDNIE SCZYTAĆ w dniu poprzedzającym wizytę, aby aktualne informacje znalazły się na koncie użytkownika w Poradni zanim zadzwoni lekarz!

 

6. Jeśli pacjent stosuje system FreeStyle Libre:

Należy założyć konto w LibreView: https://pat.libreview.io/. Następnie należy połączyć się z kontem Poradni wprowadzając numer ID gabinetu: gczdporadnia.

Jeżeli macie już Państwo założone konto w LibreView, to należy sprawdzić, czy jest ono połączone z kontem Poradni i w razie braku połączenia należy nawiązać połączenie, wprowadzając numer ID gabinetu: gczdporadnia.

Jeśli jako czytnik używany jest smartfon, to od chwili połączenia własnego konta z kontem Poradni wyniki pacjenta będą automatycznie przesyłane do Poradni.

Jeśli stosowany jest tradycyjny czytnik, to należy połączyć go z komputerem za pomocą żółtego przewodu (jeden koniec żółtego przewodu trzeba podłączyć do wejścia USB w komputerze, a drugi koniec połączyć z czytnikiem) i sczytać wyniki za pomocą programu LibreView. Należy postępować zgodnie z instrukcją znajdującą się na koncie LibreView.

Jeśli to nie zostanie zrobione, lekarz w Poradni nie będzie miał dostępu do danych zapisanych w pamięci czytnika!

W razie problemu z założeniem konta na LibreView czy podczas połączenie własnego konta z kontem Poradni, należy skontaktować się z przedstawicielem firmy Abbott – p.Diana Kiersztyn-Rogala 695-610-165

 

7. Jeśli pacjent stosuje Dexcom.

Jeżeli dotychczas nie miał sparowanego konta z kontem Poradni, to powinien zadzwonić do Poradni. Musi podać email wykorzystany do zarejestrowania Dexcoma. Na ten email zostanie wysłane zaproszenie, które pacjent musi zatwierdzić wpisując otrzymany kod.

W razie problemów technicznych należy skontaktować się ze wsparciem technicznym pod nr telefonu 22/101-01-76 lub z Panią Magdaleną Popiel pod nr 504 271 103.

Jeśli to nie zostanie zrobione, lekarz w Poradni nie będzie miał dostępu do danych zapisanych w pamięci czytnika!

 

8. Jeśli pacjent stosuje PENY, powinien:

– spisać przeliczniki insuliny analogowej szybko działającej na jedzenie i na korekty (o ile mg/dl obniża glikemię 1 j. insuliny),
– przez kilka dni przed wizytą prowadzić dziennik samokontroli i wpisywać wyniki glikemii i dawki insuliny podawanej w bolusie do posiłków i na korekty oraz insuliny analogowej długodziałającej. Jeśli nie zostanie to zrobione, lekarz w Poradni nie będzie miał dostępu do informacji na temat wyników terapii pacjenta!

Wysyłając email i plik z danymi dotyczącymi samokontroli i insulinoterapii na adres emailowy Poradni: poradnia.diab@gczd.katowice.pl w temacie proszę podać: imię, nazwisko i datę urodzenia pacjenta. Wówczas łatwiej będzie personelowi Poradni zidentyfikować konkretnego pacjenta i zapoznać się z jego wynikami.

 

9. Informujemy, że videoporada lub teleporada nie oznacza jedynie porady z wystawieniem e-recept. Nasi pacjenci otrzymują inne dokumenty (poza zaopatrzeniem medycznym i receptami) drogą pocztową, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu z Poradnią Diabetologiczną.