Psycholog

 

Wsparcie psychologiczne dla dzieci, młodzieży, młodych dorosłych i rodzin żyjących z cukrzycą oraz innymi osobami z zaburzeniami metabolicznymi.
 

Łatwo jest wpaść w błędne koło cukrzycy.
 

Życie z cukrzycą sprawia, że konieczne jest zwracanie uwagi na rzeczy, o których większość Twoich znajomych i przyjaciół nie musi nawet myśleć.
 

Cukrzyca powoduje, że powinieneś myśleć o:

  • podawaniu sobie insuliny (nawet w niekomfortowych sytuacjach),
  • badaniu poziomu glikemii,
  • zwracaniu uwagi na to, co jesz,
  • odpowiednim bilansowaniu posiłków i dostosowaniu dawki podawanej insuliny.

Pamiętanie o wszystkich tych rzeczach może wywoływać stres, złość, poczucie wypalenia czy smutek. Im gorsze jest Twoje samopoczucie, tym trudniej o odpowiednią samokontrolę. A to sprawia, że czujesz się jeszcze gorzej.
 

Te emocje mogą dodatkowo utrudniać Ci wykonywanie wszystkich czynności, których oczekuje od Ciebie cukrzyca.

Czasami możesz zdecydować, aby nie zawracać sobie głowy zastrzykami, badaniami krwi lub zdrowym odżywianiem.

Oznacza to, że kończysz ze zbyt wysokimi lub niskimi poziomami cukrów we krwi.

Cukrzyca może również sprawić, że będziesz martwić się o to, co jesz i jak wyglądasz. Możesz złapać się na tym, że porównujesz się do zdjęć w czasopismach lub porównujesz się do swoich
przyjaciół. Możesz pomyśleć, że ważysz za dużo.

Te myśli mogą być dla Ciebie niepokojące i trudno od nich uciec. Mogą powodować, że będziesz chciał/a omijać posiłki lub dawki insuliny. Kiedy tak się dzieje, Twoja rodzina i zespół diabetologiczny mogą także odczuwać złość, być przemęczeni lub niezadowoleni.
 

Dobra wiadomość jest taka, że możesz uzyskać pomoc. Psycholog może pomyśleć z Tobą i Twoim zespołem o tym, jak podjąć odpowiednie działania i wrócić na właściwe tory.
 

Obawa przed igłami może być oznaką wypalenia cukrzycowego.

Nie musisz cierpieć w milczeniu. Nawet jeśli próbowałeś/aś zmienić technikę wkłuć lub wypróbowałeś/aś inne urządzenia, te kwestie nadal mogą być dla Ciebie trudne.

Psycholog może pomóc Ci poradzić sobie z obawami przed igłami, wkłuciami i innymi procedurami związanymi z samokontrolą cukrzycy.
 

Stres może utrudniać kontrolowanie poziomów glikemii, co może powodować jeszcze większy stres.

Stres, zarówno pozytywny, jak i negatywny, kontrolowany i niekontrolowany, może wpływać na Twój organizm. Stres powoduje wydzielanie adrenaliny, co może wywoływać uczucie spięcia oraz paniki. Psycholog może pomóc Ci wypracować adaptacyjne metody radzenia sobie ze stresem, tak abyś mógł nadal cieszyć się życiem.
 

Nie musisz być zły, czy smutny, aby skorzystać z pomocy psychologa.

Psycholog może pomóc Ci wieść satysfakcjonujące życie pomimo cukrzycy.
 

Jeśli wyrazisz taką chęć, chętnie porozmawiamy z Tobą przez telefon lub na platformie on-line, aby rozpoznać Twoje potrzeby.

Jeśli odczuwasz taką potrzebę, możesz zaprosić każdego członka swojej rodziny na spotkanie z psychologiem. Spotkanie trwa 30-45 minut, a jego celem jest rozpoznanie, jak możemy Ci pomóc.

Podczas pierwszego spotkania:

  • chętnie dowiemy się, jak radziłeś/aś sobie z podobnymi trudnościami w przeszłości oraz co było i nie było pomocne
  • kto aktualnie jest największym wsparciem dla Ciebie i Twojej rodziny
  • pomożemy oszacować i wzmocnić Twoje zasoby, które pomogą znaleźć sposoby poradzenia sobie z wyzwaniami życia z cukrzycą
  • ustalimy właściwą dla Ciebie drogę pomocy psychologicznej: spotkania indywidualne/spotkania rodzinne/spotkania grupowe (poniżej formularz zgłoszeniowy)

 

Niektórym wystarczy tylko jedno spotkanie z psychologiem.

Jeśli uznasz, że spotkania z psychologiem są dla Ciebie przydatne, możemy kontynuować wizyty w ramach naszej Poradni. Ilość spotkań uzależniona jest od Twoich potrzeb i trudności, z którymi mierzysz się Ty lub Twoja rodzina.
 

Nasze rozmowy z Tobą i Twoją rodziną są poufne, chyba że coś sprawi, że zaniepokoimy się o Twoje bezpieczeństwo.

W takiej sytuacji porozmawiamy z Tobą, co robić i z jakim jeszcze specjalistą się skonsultować, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo. Zastanowimy się także wspólnie, które informacje mogą być przydatne zespołowi diabetologicznemu, z którym współpracujesz.

 

ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC

TEL
32 207 1677
 

PSYCHOLODZY
MAIL
psycholog.diab1gczd.katowice.pl
 

PSYCHOLOG, SPECJALISTA PSYCHODIETETYKI
Marta Rutkowska
MAIL
mrutkowskagczd.katowice.pl
 

PSYCHOLOG
Klaudia Szmigiel
MAIL
kszmigielgczd.katowice.pl