GCZD po raz kolejny otrzymało z Ministerstwa Zdrowia środki finansowe tym razem w wysokości 100 tyś zł na zakup sprzętu i aparatury medycznej dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Szpital znalazł się w gronie szpitali z największą aktywnością donacyjną w 2023 r., w której uwzględniona została liczba zidentyfikowanych dawców potencjalnych oraz rzeczywistych, liczba pobranych do przeszczepiania narządów, jak również liczba zidentyfikowanych dawców tkanek. Dzięki temu w bieżącym roku GCZD przystąpiło do realizacji zadania mającego na celu doposażenie w sprzęt medyczny oddziału anestezjologii w ramach Narodowego Programu Transplantacyjnego.
Umowa nr 6/13/3/2024/32/137 o dofinansowanie została podpisana w dniu 23.07.2024r. W ramach otrzymanych środków Szpital zamierza zakupić aparat do leczenia nerkozastępczego. Urządzenie pozwalające na prowadzenie zaawansowanej terapii nerkozastępczej u dzieci w każdej grupie wiekowej jest niezbędnym i efektywnym narzędziem służącym podtrzymaniu życia pacjentów w najcięższym stanie. Terapia nerkozastępcza ma swoje ustalone miejsce w terapii niewydolności wielonarządowej, chorobie po resuscytacyjnej, wstrząsie septycznym i jej skuteczność nie budzi wątpliwości, a wskazania do jej stosowania są coraz szersze, w związku z poprawą przeżywalności krytycznie chorych. Urządzenie pozwala na prowadzenie porcedur medycznych u pacjentów po ciężkich urazach czy nagłym zatrzymaniu krążenia, u których stwierdza się śmierć mózgu, ale którzy dzięki prawidłowo prowadzonej terapii, mogą zostać przedstawieni odpowiednim organom jako potencjalni dawcy tkanek i narządów. Obecnie Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii GCZD posiada dwa urządzenia do prowadzenia terapii nerkozastępczej. Jedno z urządzeń pochodzące z 2012 roku należy niezwłocznie wymienić ze względu na znaczny stopień jego wyeksploatowania i awaryjność generującą wysokie koszty jego utrzymania
W związku z udziałem przez Szpital w Narodowym Programie Transplantacyjnym, GCZD zostało również uczestnikiem projektu pn.: „Wsparcie procesów dotyczących dawstwa narządów i tkanek poprzez opracowanie i wdrożenie szpitalnego systemu jakości dawstwa i standardów akredytacyjnych oraz wzmocnienie kompetencji szpitalnych koordynatorów dawstwa i kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014- 2020.