Poradnia Diabetologiczna

 

DANE KONTAKTOWE

TEL.
32 207 1687
32 207 1710

MAIL
poradnia.diab@gczd.katowice.pl
 

ZESPÓŁ PORADNI
 


 

LEKARZE
 

PROF. DR HAB. N. MED.
Przemysława Jarosz-Chobot

DR N. MED.
Joanna Zarębska

DR N. MED.
Mariola Minkina-Pędras

DR N. MED., PROF. ŚUM
Grażyna Deja

DR N. MED.
Halla Kamińska

DR N. MED.
Ewa Rusak

DR N. MED.
Sebastian Seget

DR N. MED.
Małgorzata Firek-Pędras

LEK MED.
Beata Gałwa-Majewska

 


 

DIETETYK
 

MGR
Patrycja Zajonc

MGR
Paweł Młynarski

EDUKACJA
 

MGR
Urszula Bielec

LIC.
Lilianna Gremlowska

PSYCHOLOG
 

MGR
Marta Rutkowska

MGR
Klaudia Szmigiel

 


 

SEKRETARKA MEDYCZNA
 

Dominika Bielec

STATYSTYK MEDYCZNY
 

MGR
Natalia Wardzyk

OPIEKUN MEDYCZNY
 

MGR
Ewelina Bołdys

 


 

Informujemy o konieczności odbywania wizyt osobistych, jedynie w uzasadnionych przypadkach (tj.: choroba lub kwarantanna). Po konsultacji z lekarzem możliwe jest odbycie wizyty w trybie zdalnym (jako videoporada lub teleporada), lecz tylko i wyłącznie po udostępnieniu wszystkich odczytów (pompy, Libre, Dexcom). Kolejna wizyta winna odbyć się w trybie stacjonarnym.

  • W celu ustalenia nowego terminu wizyty (za około 8 tygodni) prosimy o kontakt z rejestracją na adres e-mail zps@gczd.katowice.pl lub telefonicznie 32 207 1777.
  • Prosimy opiekunów naszych pacjentów o założenie konta pacjenta gov.pl – instrukcja jak założyć konto dostępna w zakładce DRUKI DO POBRANIA. Na koncie pacjenta pacjent.gov.pl są zapisywane informacje – KODY: e-recepty, zapotrzebowania, skierowania.

 

Wizyty w Poradni Diabetologicznej odbywają się

  • wg planów, z jednym opiekunem dziecka (prosimy o zakładanie maseczek),
  • jako Videoporady,
  • jako Teleporady.

 

VIDEOPORADA
 

Konsultacja lekarska video odbywa się za pośrednictwem aplikacji Teams.

W dniu umówionej konsultacji personel Poradni wyśle Państwu maila z zaproszeniem na spotkanie w aplikacji Teams (mail będzie odpowiedzią na maila z przygotowaniem do wizyty). Spotkanie będzie zaplanowane na godzinę, na którą umawiali Państwo termin wizyty w rejestracji. Po otrzymaniu zaproszenia należy w porze konsultacji otworzyć link znajdujący się w wiadomości mailowej i oczekiwać aż lekarz wpuści Państwa na spotkanie w aplikacji.
 

Jak przygotować się do TELEPORADY lub VIDEOPORADY?

Należy przygotować:

  1. Listę pytań, którą chcecie zadać lekarzowi.
  2. Listę leków, na które potrzebne będą recepty: nazwa preparatu insuliny i liczba opakowań, nazwa pasków do glukometra i liczba opakowań, itd. Lekarz wystawi e-receptę. Kod do e-recept zostanie przesłany smsem. W aptece wystarczy podać kod i numer pesel, aby zrealizować receptę.
  3. Listę zleceń na potrzebny osprzęt do osobistej pompy insulinowej lub systemu ciągłego monitorowania glikemii. Należy sprawdzić, do którego miesiąca już zrealizowano zlecenia. Jeśli jest to potrzebne lekarz wystawi e-zlecenia. Nie ma potrzeby potwierdzenia e-zlecenia w NFZ. Kody do zleceń zostaną przesłane smsem. Na podstawie tych kodów można zrealizować e-zlecenia w zwykłej aptece lub w sklepie internetowym. W celu uzyskania większej ilości (niż wynosi limit): zestawów infuzyjnych, zbiorniczków, sensorów, transmiterów, należy wcześniej wysłać do Poradni e-mailem skan całej treści “Orzeczenie o niepełnosprawności” z zaznaczonymi punktami 7. i 8. („wymaga”), łącznie z datą wystawienia, numerem i pieczątką lekarza (musi być wyraźna postawiona).
  4. Dane insulinoterapii i kontroli glikemii prowadzonej w domu.
Odczyt danych, konta i pomoc techniczna w systemach i rozwiązaniach stosowanych w insulinoterapii i kontroli glikemii.
 

Pompa insulinowa Medtronic.
 

DANE Z POMPY NALEŻY BEZWZGLĘDNIE ODCZYTAĆ w dniu poprzedzającym wizytę, aby aktualne informacje znalazły się na koncie użytkownika w Poradni zanim zadzwoni lekarz! Jeśli pompa nie była wcześniej odczytywana proszę wejść na stronę Metronic, gdzie znajduje się dokładna instrukcja jak założyć konto: https://carelink.minimed.eu.

Należy utworzyć konto, postępując zgodnie z instrukcją na stronie https://www.pompy-medtronic.pl/oprogramowanie/oprogramowanie-carelink.
Proszę wpisać nazwę użytkownika i hasło (należy je zapamiętać), a następnie zalogować się.
Glukometr Contour Link jest czytnikiem, więc należy włożyć go do gniazda USB w komputerze i odczytać pompę za pomocą glukometra. Ważne, aby przy sczytywaniu wybrać opcję pompa(a nie glukometr) i wpisać numer pompy.

W razie problemów z założeniem konta do odczytywania danych z pompy, należy skontaktować się z przedstawicielem firmy Medtronic
 

Krzysztof Paschek
TEL
510 202 933
 

Aleksandra Wiązania
TEL
887 778 505

W DNI ROBOCZE
Od poniedziałku do piątku
 


 

System FreeStyle Libre
 

Należy utworzyć konto w LibreView na stronie https://pat.libreview.io/.
Następnie należy połączyć się z kontem Poradni wprowadzając numer ID gabinetu: gczd poradnia.
Jeżeli macie już Państwo założone konto w LibreView, to należy sprawdzić, czy jest ono połączone z kontem Poradni i w razie braku połączenia należy nawiązać połączenie, wprowadzając numer ID gabinetu: gczd poradnia

Jeśli jako czytnik używany jest smartfon, to od chwili połączenia własnego konta z kontem Poradni wyniki pacjenta będą automatycznie przesyłane do Poradni.
Jeśli stosowany jest tradycyjny czytnik, to należy połączyć go z komputerem za pomocą żółtego przewodu (jeden koniec żółtego przewodu trzeba podłączyć do wejścia USB w komputerze, a drugi koniec połączyć z czytnikiem) i odczytać wyniki za pomocą programu LibreView. Należy postępować zgodnie z instrukcją znajdującą się na koncie LibreView.Jeśli to nie zostanie zrobione, lekarz w Poradni nie będzie miał dostępu do danych zapisanych w pamięci czytnika!
 

W razie problemu z założeniem konta na LibreView czy podczas połączenie własnego konta z kontem Poradni, należy skontaktować się z przedstawicielem firmy Abbott
 

Diana Kiersztyn-Rogala
TEL
695 610 165
 


 

System Dexcom

Dexcom G5. Jeżeli dotychczas nie sparowano konta z kontem Poradni, to należy zadzwonić do Poradni i podać adres e-mail koniczny do zarejestrowania Dexcoma. Na ten email zostanie wysłane zaproszenie, które należy zatwierdzić wpisując otrzymany kod.

Dexcom G4 – dane odczytujemy za pomocą aplikacji Clarity. Instrukcja dostępna jest na stronie https://www.dexcom.com/pl-PL/clarity-poland. Następnie uzyskany raport trzeba przesłać na email Poradni. Jeśli to nie zostanie zrobione, lekarz w Poradni nie będzie miał dostępu do danych zapisanych w pamięci czytnika!
 

W razie problemów technicznych należy skontaktować się:
 

Wsparcie techniczne
TEL
22 1010 176

Magdalena Popiel
TEL
504 271 103
 


 

System PENY
 

Spisać przeliczniki insuliny analogowej szybko działającej na jedzenie i na korekty (o ile mg% obniża glikemię 1 j. insuliny),
Przez kilka dni przed wizytą prowadzić dziennik samokontroli i wpisywać wyniki glikemii i dawki insuliny podawanej w bolusie do posiłków i na korekty oraz insuliny analogowej długodziałającej.

Jeśli to nie zostanie zrobione, lekarz w Poradni nie będzie miał dostępu do informacji na temat wyników terapii pacjenta!
Wysyłać plik z danymi dotyczącymi samokontroli i insulinoterapii na adres e-mailowy Poradni poradnia.diab@gczd.katowice.pl. W temacie proszę podać: imię, nazwisko i datę urodzenia pacjenta. Wówczas łatwiej będzie personelowi Poradni zidentyfikować konkretnego pacjenta i zapoznać się z jego wynikami.
 


 

REEDUKACJA DIABETOLOGICZNA
 

Reedukacja diabetologiczna prowadzona jest poprzez komunikator Skype gdzie nazwą użytkownika jest: Ula GCZD lub Lilianna Gremlowska
Instrukcja założenia Skype jest w zakładce https://gczd.katowice.pl/poradnie-specjalistyczne-rejestracja/poradnia-oddzial-diabetologii-druki-do-pobrania/.

Obecnie prowadzone są tylko teleporady przez telefon.
 

DIETETYK
 

TEL
32 207 1652
MAIL
dietetyk@gczd.katowice.pl

PSYCHOLOG
 

TEL
32 207 1677
MAIL
psycholog.diab@gczd.katowice.pl

 

W dniu umówionej wizyty personel Poradni skontaktuje się z państwem w celu odbycia teleporady lub vieoporady.
 

UWAGA!

  • Informujemy, że teleporada lub videoporada nie oznacza jedynie porady z wystawieniem e-recept .
  • Nasi pacjenci otrzymują inne dokumenty (poza zaopatrzeniem medycznym i receptami) drogą pocztową, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu z Poradnią Diabetologiczną.
    

Pamiętaj o:

  • Codziennym pomiarze ketonów we krwi i acetonu w moczu.
  • Samokontroli ilości pomiarów (minimum 8 pomiarów glikemii na dobę, jeśli nie macie Państwo systemu CGM, Free style libre).
  • Korektach glikemii i dostosowywaniu dawek insuliny do każdego posiłku, zwłaszcza w tym szczególnym okresie zagrożenia epidemicznego.
  • Izolacji pacjenta z cukrzycą typu 1 i najbliższej rodziny z którą mieszka, noszenie maseczek, częstym myciu i dezynfekcji rąk.
  • Szczególnie zadbać o dokładne dawkowanie insuliny i korygowanie hiperglikemii oraz o częstym pomiarze acetonu w moczu (czy ketonów we krwi). W tym szczególnym okresie dotyczy to pacjentów z cukrzycą przewlekle niewyrównaną oraz z chorobami dodatkowymi.

 

AKTUALNOŚCI
 

Infekcja Koronawirus (COVID-19)

U osoby z cukrzycą to wysokie ryzyko DKA (cukrzycowej kwasicy ketonowej). Prosimy o przypomnienie sobie informacji o postępowaniu w przypadku wystąpienia infekcji.
 

Ultraszybko działająca insulina FIASP

  • Jest refundowana od 1 marca.
  • Podajemy 5-10 minut przed rozpoczęciem posiłku.
  • Działanie leku jest największe między 1 a 3 godziną.
  • Szczyt działania około 30 minut po wstrzyknięciu.
  • Zbiorniczek z insuliną wymieniamy maksymalnie co 2-3 dni!

 

PRZYGOTOWANIE DO KONSULTACJI DIETETYCZNEJ
 

Jakich informacji potrzebujemy o pacjencie?

 1. Od kiedy choruje na cukrzycę?
 2. Ile spożywa posiłków w ciągu dnia?
 3. Czy podjada między posiłkami?
 4. Ile szklanek wody na dobę wypija?
 5. Czy wypija napoje inne niż woda? Jeśli tak to jakie i w jakiej ilości?
 6. Jaką metodą szacowane są posiłki?
  – liczone kalorie,
  – liczone wymienniki węglowodanowe i wymienniki białkowo-tłuszczowe.
 7. Czy potrafi określić wpływ białka i tłuszczu na czas wchłaniania posiłku?
 8. Czy przy wyborze produktu zwraca uwagę na jego skład?
 9. Czy w ciągu dnia jest aktywna/y fizycznie?
 10. Czy je warzywa do każdego posiłku?
 11. Jak dużo czasu spędza przed komputerem lub telewizorem?
 12. Czy znane są mu poniższe pojęcia:
  • indeks glikemiczny TAK/NIE
  • ładunek glikemiczny TAK/NIE
  • błonnik pokarmowy TAK/NIE
  • skrobia oporna TAK/NIE
  • piramida żywienia TAK/NIE
  • zdrowy talerz TAK/NIE

 

Zastanów się, które pytanie chciałbyś/chciałabyś/Państwo chcieliby szczególnie omówić?