Wykonywane są badania wszystkich części ciała i narządów dla dzieci – pacjentów GCZD, poradni przyszpitalnych oraz jednostek, z którymi podpisana jest umowa na świadczenie usług.
Pracownia posiada kontrakt z NFZ na badania TK, badania wykonywane od 08:00 – 15:00
Rejestracja telefoniczna: 32 207 1578
Wyposażona w nowoczesny 128-warstwowy aparat Somatom Definition AS+, (stosowane protokoły dziecięce o obniżonej dawce promieniowania RTG)
U małych dzieci, niemowląt oraz dzieci niewspółpracujących badania TK są wykonywane w znieczuleniu ogólnym.
Stąd możesz pobrać informację jak przygotować dziecko do badania TK
Badanie bez podania kontrastu nie wymaga żadnego przygotowania (TK zatok nosowych, kręgosłupa, kości skroniowych, HRCT płuc, niekiedy TK głowy i kości).
Gdy konieczne jest dożylne podanie kontrastu, dziecko musi być na czczo (4 godziny bez żadnego jedzenia i 2 godziny bez picia, trzeba normalnie podać dziecku stałe leki, jeżeli je zażywa). Przy podaniu kontrastu konieczne jest oznaczenie poziomu kreatyniny w surowicy dla oceny pracy nerek. Wynik powinien być aktualny (3 miesiące) i mieścić się w granicach normy.
Należy zabrać ze sobą wyniki badań poprzednich TK, MR, RTG, USG i wypisy ze szpitala.
Do badania dziecko należy ubrać w wygodną odzież bez metalowych dodatków. Nie trzeba dziecka rozbierać, ale należy zdjąć spinki i kolczyki, biżuterię, okulary, aparat słuchowy). Można zabrać ulubioną zabawkę.
Rodzic (opiekun prawny) musi osobiście podpisać zgodę na badania (i ew. podanie kontrastu), zapoznając się wcześniej z informacją i możliwymi powikłaniami oraz wskazać osobę upoważnioną do odbioru wyniku.
Informacje, które należy zgłosić w pracowni TK przed badaniem:
Alergia lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe; astma oskrzelowa; leki stosowane przewlekle; nadczynność tarczycy; choroby nerek.