Zasady przekazywania mleka matki dla noworodków
W związku z pandemią koronawirusa zmienione zostały zasady przekazywania mleka matki dla noworodków hospitalizowanych w Oddziale Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka GCZD. Od 18 marca 2020 NIE JEST MOŻLIWE WNOSZENIE MLEKA NA ODDZIAŁ przez osoby spoza szpitala. Mleko jest transportowane na oddział przez pracowników szpitala w specjalnej lodówce.
W związku z tym prosimy o dostarczenie mleka w OPAKOWANIACH JEDNORAZOWYCH (np. woreczkach do przechowywania pokarmu lub butelkach), które później NIE BĘDĄ PAŃSTWU ZWRACANE.
Prosimy o CZYTELNE OPISANIE OPAKOWANIA z mlekiem następującymi informacjami:
– imię i nazwisko dziecka,
– data i godzina odciągnięcia pokarmu.
Prosimy o dostarczenie mleka w godz. 13.00-14.00 oraz 20.00-21.00. W tych godzinach mleko będzie od Państwa odbierane przy wejściu do szpitala oraz przechowywane i transportowane na oddział w specjalnej lodówce.
Kierownik Oddziału: dr hab. n.med. prof. SUM Iwona Maruniak-Chudek
Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Sabina Losa
Sekretariat Oddziału: 32 207 17 52
e-mail: kitipn@gczd.katowice.pl
Liczba łóżek: 46
Piętro: 8
Informacje dla rodziców:
Lekarz Prowadzący: w dni robocze 12.00-14.00
Ordynator/Z-ca Ordynatora: w dni robocze, po uzgodnieniu terminu w sekretariacie
Zakres działalności:
Oddział Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka, na bazie którego działa Klinika Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, hospitalizuje małych pacjentów od 2000 roku. OITiPN dysponuje 46 łóżkami (w tym 22 miejscami intensywnej terapii noworodka, 20 łóżkami dla noworodków, 2 łóżkami opieki ciągłej dla noworodków po sztucznej wentylacji i 2 miejscami opieki pośredniej dla noworodków nie wymagających wsparcia oddechowego) i jest jedną z największych tego typu placówek w kraju. OITiPN świadczy usługi na III poziomie referencyjności w specjalności Neonatologia i jest również ośrodkiem referencyjnym wczesnego leczenia fenyloketonurii, a od czerwca 2013 roku, także innych wrodzonych wad metabolizmu wykrywanych drogą badań przesiewowych. Uczestniczy w programie przesiewowych badań słuchu u noworodków.
Do głównych zadań Oddziału należą leczenie, diagnostyka i opieka nad noworodkami chorymi i urodzonymi przedwcześnie, w oparciu o bogatą bazę specjalistyczną Szpitala. Cele te realizowane są na odcinku intensywnej terapii, gdzie przebywają m.in. pacjenci z wadami wrodzonymi serca, zaburzeniami oddychania, zakażeniami czy skrajnym wcześniactwem oraz na odcinku patologii noworodka, na który składa się część półintensywna (sale opieki ciągłej) i część zachowawcza (sale opieki pośredniej). Oddział zapewnia możliwość stałego pobytu mamy z dzieckiem (9 miejsc) za zgodą lekarza – o ile pozwala na to stan dziecka. W strukturze OITiPN funkcjonuje blok operacyjny z salą operacyjną, wykorzystywaną dla potrzeb pacjentów Oddziału.
Praca Oddziału w dużej mierze opiera się na specjalistycznym sprzęcie do prowadzenia wentylacji mechanicznej i wsparcia oddechowego, do monitorowania funkcji życiowych organizmu oraz do zabezpieczenia odpowiedniego środowiska dla noworodka chorego i wcześniaka (temperatura i wilgotność). Oddział dysponuje ponadto nowoczesnym ultrasonografem, monitorem przezskórnym prężności tlenu i dwutlenku węgla, aparatami mierzącymi stopień utlenowania tkanek, laserem umożliwiającym leczenie retinopatii wcześniaczej, sprzętem do prowadzenia hipotermii terapeutycznej oraz aparatem pozwalającym na ocenę pracy mózgu (EEG).
Lekarze pracujący w Klinice to specjaliści z zakresu neonatologii, pediatrii i kardiologii dziecięcej oraz młodzi koledzy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z neonatologii.
Działalność dydaktyczna:
Klinika Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka Katedry Pediatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzi działalność dydaktyczną z zakresu pediatrii dla studentów V i VI roku Wydziału Lekarskiego w Katowicach oraz studentów anglojęzycznych.
Asystenci Kliniki prowadzą kursy i szkolenia dla lekarzy specjalizujących się w neonatologii.
Poradnia Patologii Noworodka:
Poradnia przyjmuje pacjentów, którzy byli leczeni na OITiPN, jak również w innych ośrodkach i wymagają monitorowania oraz kontroli z uwagi na wcześniactwo, przebyte niedotlenienie czy obecność wad wrodzonych. Realizuje Program Lekowy Profilaktyki Zakażenia Wirusem RS.