168 mln złotych dla GCZD. Powstanie drugi budynek szpitala.

Olbrzymie dofinansowanie dla Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka zapowiedzieli dziś goszczący w katowickim szpitalu prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Adam Niedzielski.
 


 

Pond 168 mln zł wsparcia dla GCZD pochodzić będzie z Funduszu Medycznego. Władze szpitala odebrały dziś z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego symboliczny czek opiewający na tę kwotę.

Środki zostaną przeznaczone na kompleksową rozbudowę i modernizację GCZD. W ramach inwestycji powstanie nowy 8-piętrowy budynek szpitala o pow. 12 tys. m2, połączony z dotychczasowym budynkiem przejściem na wysokości 1. piętra Zostanie tam zlokalizowany nowy 20-łóżkowy oddział chorób zakaźnych i leczenia neuroinfekcji dla dzieci – jedyny taki w województwie śląskim, którego brak uwidoczniła pandemia COVID-19.

W nowym budynku znajdzie się też centrum nowoczesnych technologii diabetologicznych , przeznaczone do kompleksowego leczenia małych pacjentów diabetologicznych w formie hospitalizacji, leczenia w trybie tzw. jednego dnia, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, połączonej z edukacją prozdrowotną dzieci wraz z opiekunami/rodzicami . Docelowo oddział będzie liczył 25 lóżek (obecnie 15).

W planowanym budynku zostanie ulokowany też centralny punkt przyjęć i rejestracji pacjentów. Przeniesione zostaną tam również ambulatoryjna opieka specjalistyczna, czyli szpitalne poradnie i ambulatoria. Obecne poradnie, z uwagi na brak wystarczającej powierzchni, stłoczenie oraz rozrzucenie po różnych częściach budynku wewnątrz szpitala, są niefunkcjonalne i niedostosowane do obecnych standardów jakościowych

Planowany do budowy obiekt zostanie w pełni wyposażony w sprzęt i aparaturę medyczną, zgodnie z najwyższymi standardami w tym obszarze. Ponadto inwestycja przewiduje kompleksową modernizację dotychczas wykorzystywanych budynków szpitala, dostosowując je do nowych warunków epidemiologicznych i wymogów z tym związanych. Kompleksowa modernizacja obejmie dotychczasowe oddziały, salę operacyjną dedykowaną w całości noworodkom zlokalizowaną w Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, pracownie diagnostyczne szpitala oraz wszystkie pracownie Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.

W pierwszym półroczu przyszłego roku podpisany zostanie Program Inwestycji. Dopiero po tym możliwe będzie rozpisanie przetargu, prace projektowe i budowane.