Warsztaty arteterapii dla pacjentów onkologicznych

1 września w świetlicy Oddziału Onkologii, Hematologii i Chemioterapii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach odbyła się inauguracja warsztatów arteterapii w ramach projektu „Mój kawałek ogrodu”. Projekt powstał z myślą o pacjentach oddziałów onkologicznych z regionu śląskiego, tj. dzieciach i młodzieży, którzy cierpią na choroby nowotworowe, osobach, które pokonały raka oraz zagrożonych ryzykiem zachorowania.

Pierwsze spotkanie poświęcone zostało analizie własnej osoby w kontekście otaczającej natury. Pacjenci, za pomocą prostych środków plastycznych, projektowali własny ogród, opowiadali o wymarzonej przestrzeni. Zajęcia zostały wzbogacone o prezentację multimedialną. Poprowadziła je prof. nadzw. Pani Jolanta Jastrząb z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

W ramach projektu zaplanowano łącznie 27 spotkań (od września do listopada), podczas których uczestnicy tworzyć będą swoje małe ogródki, a także duże rzeźby florystyczne, zwane przez artystów „instalacjami hydroponicznymi”. Kreacje powstaną ze storczyków, paproci, mchów, warzyw i ziół. Zajęcia będą odbywały się m.in. w Śląskich Ogrodach Botanicznych w Mikołowie i Radzionkowie.

Organizatorem projektu jest Fundacja Giesche, zaś partnerami: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Oddział w Katowicach oraz Śląskie Ogrody Botaniczne w Mikołowie i Radzionkowie.

Foto: Paweł Szeibel