SUPERNIANIA I ŻÓŁW FRANKLIN ODWIEDZĄ MAŁYCH PACJENTÓW

Co łączy psycholog dziecięcą, wokalistę rockowego i dziennikarza naukowego z Żółwiem Franklinem i Kurą Adelą? Wszyscy w najbliższą sobotę pojawią się w naszym szpitalu, by wziąć udział w odbywającym się tam Święcie Książki.

W GCZD pojawią się osoby znane na co dzień z mediów – Dorota Zawadzka, czyli popularna Superniania, prowadzący Sondę 2 Tomasz Rożek oraz Sebastian Riedel, lider zespołu „Cree”. Tym razem zaprezentują się w zupełnie innych rolach – czytających bajki małym pacjentom Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Podczas Święta Książki gościom towarzyszyć będą bohaterowie popularnych kreskówek Kura Adela i Żółw Franklin. Maskotki wspólnie z dziećmi będą słuchać bajek, odwiedzą też tych pacjentów, którzy z powodu stanu zdrowia nie mogą opuszczać sal chorych. Częścią wydarzenia będą też warsztaty plastyczne, podczas których dzieci będą projektować grę planszową.

Święto Książki to wspólna impreza Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Wydawnictwa Debit. –  Zawsze chętnie i z dużą otwartością angażuję się w akcje go typu projekty. Do tej pory robiłam to jednak jako prezes dużej firmy, byłam zapraszana w innym charakterze. Teraz, wydając także książki dla dzieci, mam szansę zrobić znacznie więcej. Cieszę się, że możemy dać dzieciom ten niezwykły czas z książką. Zwłaszcza tym, które w szpitalu spędzają czas na badaniach, pobieraniu krwi, wizytach lekarzy. Wierzę, że dzięki naszej akcji choć ten jeden dzień będzie inny – mówi Sonia Draga, prezes Wydawnictwa Debit.

Jak mówi dr Justyna Dubiel, psycholog kliniczny w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, literatura jest ważnym sojusznikiem lekarzy w procesie leczenia małych pacjentów. – Jak powiedziała Wisława Szymborska, „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Biblioterapia pozwala dzieciom choć trochę się odstresować i zapomnieć o szpitalnej monotonii. Dzięki takim akcjom czas spędzony w szpitalu nie jest czasem straconym i przykrym, ale interesującą „wyprawą po skarb zdrowia”- zdrowia rozumianego szeroko, również w sensie bio-psycho-społeczno-duchowym – podkreśla dr Justyna Dubiel.

Święto Książki w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (ul. Medyków 16) odbędzie się w sobotę 24 września. Początek o godz. 11.00 (Sala z Sercem, 1. piętro).

program-Swieta-Ksiazki-w-GCZD