Rozpoczęła się budowa Centrum Urazowego dla Dzieci

logo-fundusze-europejskie

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach rozpoczęła się przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Kosztem 9 mln zł powstanie tu Centrum Urazowe dla Dzieci. Tak duża inwestycja wiąże się jednak z utrudnieniami dla pacjentów, dlatego lekarze z GCZD apelują, by w przypadkach niezagrażających życiu i zdrowiu korzystać z innych placówek medycznych.

 Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia zadaniem CUD-ów będzie kompleksowa diagnoza i leczenie ciężkich wielonarządowych obrażeń u dzieci i młodzieży. Dzięki nim zmniejszy się śmiertelność okołourazowa, a poszkodowane dzieci będą miały znacznie większe szanse na powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach było naturalnym kandydatem do utworzenia w nim dziecięcego centrum urazowego. – Jesteśmy szpitalem położonym w centrum kilkumilionowej aglomeracji o wysokiej renomie i niezbędnym wyposażeniu w sprzęt i aparaturę medyczną. Układ drogowy w regionie pozwala na dotarcie karetki do naszego szpitala w półtorej godziny niemal z każdego miejsca w województwie. Mamy też własne lądowisko dla helikopterów, co również wymagane jest od centrów urazowych – wyjaśnia Bartosz Grzybowski, zastępca dyrektora GCZD ds. inwestycyjno-eksploatacyjnych.

Tak ważna inwestycja może wiązać się jednak z utrudnieniami dla pacjentów. Centrum Urazowe dla Dzieci w GCZD powstanie w miejscu obecnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz zadaszenia dla karetek pogotowia, nie będzie można więc skorzystać z dotychczasowych wejść na SOR. Pacjenci i ich opiekunowie powinni więc korzystać z głównego wejścia do szpitala. Tam personel szpitala pokieruje ich na SOR, w dotarciu na oddział ratunkowy pomoże też specjalnie przygotowane oznakowanie.

Zmieni się również sposób dojazdu karetką i samochodem do SOR-u. Na czas budowy koniecznie będzie okrążenie całego szpitala i skorzystanie z tymczasowego wejścia na oddział od strony lądowiska dla helikopterów. Tymczasowy dojazd do SOR również został oznakowany.

Na czas inwestycji nieczynna będzie baza noclegowa szpitala. Jej ponowne uruchomienie nastąpi w styczniu 2018 roku.

Dr Barbara Kunsdorf-Bochnia, kierująca Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w GCZD zapewnia, że te przejściowe utrudnienia nie będą miały wpływu na jakość leczenia w GCZD. – Nasi pacjenci i ich rodzice nie mają się czego obawiać. Szpitalny Oddział Ratunkowy w Górnośląskim Centrum Zdrowia działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Każdy potrzebujący pomocy w naszym szpitalu ją otrzyma.

Szefowa SOR w GCZD przypomina jednak, że szpitalne oddziały ratunkowe z definicji udzielają pomocy pacjentom w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego. – Niestety, zdarzają się sytuacje, że pacjent pojawia się na SOR ze zwykłym przeziębieniem, kleszczem czy po receptę. To niepotrzebnie wydłuża czas oczekiwania na konsultację lekarską. Dlatego zwłaszcza teraz, gdy rozpoczęła się budowa centrum urazowego, apelujemy o refleksję, czy przypadek naszego dziecka naprawdę kwalifikuję się do pojawienia się na SOR? Czy nie lepiej udać się do lekarza rodzinnego lub placówki świadczącej nocną i świąteczną pomoc medyczną? W przypadkach niezagrażających życiu i zdrowiu tam prawdopodobnie szybciej otrzymamy pomoc – mówi dr Barbara Kunsdorf-Bochnia.

Budowa Centrum Urazowego dla Dzieci przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka potrwa do końca 2017 roku. Generalnym wykonawcą jest spółka WODPOL z Żywca. Wartość inwestycji to 9 mln zł. 85 proc. tej kwoty pokryte zostanie ze środków Działania 9.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które jest dedykowane wsparciu infrastruktury ratownictwa medycznego, a 15 proc. wartości inwestycji zostanie sfinansowanych ze środków budżetowych.

CUD_2

Zgłaszanie nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko

https://www.pois.gov.pl/strony/zglaszanie-nieprawidlowosci