Pierwsze urodziny Misia Zdrowusia

Wyjątkowe urodziny w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Pierwszą rocznicę pojawienia się w szpitalu świętuje Zdrowuś – chodząca maskotka GCZD.

Na urodzinowym przyjęciu pluszaka pojawiło się dziś kilkudziesięciu gości – małych pacjentów szpitala, ich opiekunów oraz pracowników GCZD. Podczas imprezy był czas na konkurs wiedzy o misiach oraz na animacje i zabawy z udziałem wolontariuszy Fundacji „Dr Clown”. Nie zabrakło też życzeń od dzieciaków oraz urodzinowego tortu. Tych pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli pojawić się na przyjęciu, Zdrowuś odwiedził później osobiście.

Miś pełni służbę w GCZD zaledwie od roku, ale na dobre wpisał się już w szpitalny krajobraz. Jak mówi Bartosz Krawczyński, który w GCZD wymyślił Zdrowusia i wciąż się nim opiekuje, pluszak jest bardzo zajęty. – Uczestniczy we wszystkich wydarzeniach i imprezach organizowanych w szpitalu. Pojawia się na materiałach promocyjnych, jego wizerunek znalazł się nawet na szpitalnym identyfikatorze noszonym przez każdego pracownika GCZD. Jeszcze ważniejszą rolę wypełnia na szpitalnych oddziałach i przy łóżkach chorych. Zdrowuś często odwiedza małych pacjentów, wręczając im  drobne upominki czy po prostu wspierając w trudniejszych momentach. Dzieci go ubóstwiają – mówi Bartosz Krawczyński.

Prace nad szpitalną maskotką rozpoczęły się w 2014 roku od ogłoszenia wśród dzieci konkursu na projekt postaci. Mali pacjenci przygotowali wtedy kilkanaście prac. Finalny projekt, który powstał w pracowni krawieckiej Teatru Rozrywki w Chorzowie, został oparty właśnie na konkursowych rysunkach.

Eksperci podkreślają, że szpitalne maskotki mogą mieć do odegrania ważną rolę w terapii dziecka. – Mały pacjent trafiając do szpitala, znajduje się w nieznanej sobie przestrzeni, w otoczeniu obcych osób. Nie każde dziecko jest przygotowane na takie spotkanie. Dlatego tak ważne są pomysły, które przybliżają nową rzeczywistość. Do dzieci trzeba przemawiać, odwołując się do ich najmocniejszej strony, czyli do wyobraźni. Szpitalna maskotka znakomicie wpisuje się w rolę przyjaznego gospodarza szpitala i życzliwego przyjaciela małych pacjentów – tłumaczy dr n. hum. Justyna Dubiel, psycholog kliniczny w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.