Wielkie święto małej zabawki

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia pacjenci naszego szpitala zostali obdarowani pluszakami, przyborami do rysowania oraz grami planszowymi.

W poniedziałek 27 listopada zawitali do nas wolontariusze Fundacji Mam Marzenie, którzy wspólnie z Misiem Zdrowusiem rozdawali prezenty na oddziale ratunkowym, izbie przyjęć oraz przy poradniach szpitalnych. Część upominków trafiła też do chorych dzieci leczonych na poszczególnych oddziałach naszego szpitala.

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiony został w 2002 roku, w setną rocznicę powstania tej maskotki i rozpoczęcia jej produkcji.  W szkołach, przedszkolach i szpitalach na całym świecie obchodzony jest tradycyjnie 25 listopada, jednak w tym roku w GCZD świętowany był dwa dni później, z powodu odbywających się w sobotę w szpitalu „Warsztatów piękna i relaksu”.

Pluszowy miś to najbardziej popularna zabawka na świecie. Nie boi się konkurencji z tymi bardziej nowoczesnymi, bo jak mawiała Helena Bechlerowa, popularna autorka książek dla dzieci, „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”. Potrzebny dziecku do przytulenia, doznania miękkości i ciepła, ukojenia lęków, podzielenia trosk i tajemnic.

Jak mówi dr Justyna Dubiel, psycholog kliniczny w GCZD, miś bywa też niezastąpionym pomocnikiem rodziców, wychowawców, a nawet personelu medycznego. – W wychowaniu i opiece nad dzieckiem pomaga bowiem przywrócić poczucie bezpieczeństwa zachwiane w trudnych chwilach. Współpracujący w rękach dorosłych opiekunów pluszak niejednokrotnie wyjaśnia dziecku trudne sprawy, podaje nie zawsze ulubioną, ale za to zdrową potrawę lub lek, a także pozwala małemu pacjentowi stać się jego doktorem robiącym zastrzyki w puchatą misiową łapę. W ten sposób pomaga w odreagowaniu uczuć malucha i zdobyciu przez niego poczucia kontroli nad sytuacją – wyjaśnia dr Justyna Dubiel.

IMG_5693