Medycy z Ukrainy szkolą się w GCZD

Lekarze i pielęgniarki z Ukrainy goszczą w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Przez kilka tygodni będą obserwować pracę tutejszego oddziału ratunkowego.

W katowickim szpitalu goszczą lekarki i pielęgniarki ze szpitala we Lwowie.

Podglądamy, jak działa SOR w GCZD. Widać, że włożono tu dużo pracy, by wszystko sprawnie funkcjonowało. Wiele z tych rozwiązań jest bardzo praktycznych, przeniesiemy je do naszego szpitala we Lwowie, który właśnie jest w trakcie zmian i przygotowuje się do utworzenia w swoich strukturach oddziału ratunkowego – wyjaśnia dr Halyna Kovalenko, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii lwowskiego szpitala.

Goście z Ukrainy obserwują w GCZD podział pracy, organizację przestrzeni i inne zasady funkcjonowania oddziału ratunkowego w GCZD.

Nasz SOR kilka lat temu został gruntownie zmodernizowany. To obecnie jedno z nowocześniejszych tego typu miejsc w Polsce. GCZD funkcjonuje również jako centrum urazowe dla dzieci. Myślę więc, że to bardzo dobre miejsce do czerpania dobrych wzorców i praktyk – mówi dr Andrzej Bulandra, koordynator Centrum Urazowego dla Dzieci w GCZD.

Wizyta Ukraińców w Katowicach jest możliwa dzięki umowie GCZD z lwowskim szpitalem. To pierwsza z trzech grup z Ukrainy wizytujących katowicki szpital. Każda spędzi w Katowicach tydzień.