Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej

W piątek 12 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka swoje branżowe święto obchodzić będzie ponad 400 pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.

 Data 12 mają jako święto pielęgniarek i położnych nie została wybrana przypadkowo. Tego dnia urodziła się Florence Nightingale, prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa, która w 1860 roku założyła w Londynie pierwszą szkołę pielęgniarstwa. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek w 1973 roku.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD) jest jednym z największych pracodawców w regionie dla pielęgniarek i położnych. Zatrudnionych jest tu 377 pielęgniarek oraz 51 położnych. Pracują na szpitalnych oddziałach (najwięcej, bo aż 96 na Oddziale Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka), a także na Bloku Operacyjnym, Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz w przyszpitalnych poradniach.

Obecnie jedynym sposobem uzyskania kwalifikacji pielęgniarki jest ukończenie uczelni wyższej, oferującej naukę na kierunku pielęgniarskim. W GCZD ok. 60 proc. pielęgniarek ma wykształcenie wyższe zawodowe, 20 proc. – magisterskie. Blisko 100 z nich posiada specjalizację, kolejna setka jest w trakcie jej zdobywania.

 Jak podkreśla Małgorzata Karczmarczyk, Naczelna Pielęgniarka w GCZD, zdobycie uprawnień i rozpoczęcie pracy to dla pielęgniarki dopiero początek zawodowej drogi. –  W naszym zawodzie jak w mało którym sprawdza się powiedzenie „kto się nie rozwija, ten się cofa”. Nieustannie się kształcimy, by podnosić swoje umiejętności i podążać za postępem w medycynie. Posiadamy kwalifikacje, które pozwalają nam być kierownikami specjalizacji, kursów kwalifikacyjnych oraz wykładowcami kursów specjalistycznych, kwalifikacyjnych oraz specjalizacji. Jesteśmy wykładowcami podczas kongresów i konferencji naukowych. Niektóre z nas dla pacjentów poświęcają swój czas wolny, jeżdżąc np. na obozy rehabilitacyjne czy prowadząc zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach.

 Naczelna Pielęgniarka w GCZD chwali też swoje koleżanki za aktywność w branżowych organizacjach. –   Jedna z pań jest przewodniczącą Ogólnopolskiej Sekcji Pielęgniarek Endoskopowych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, inna prezesem  Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych. Wiele z nas otrzymało odznaczenia za pracę na rzecz środowiska pielęgniarek i położnych.

 Czego życzyć pielęgniarkom w dniu ich święta? – By nigdy nie żałowały wybranej drogi zawodowej, by satysfakcja, jaką daje możliwość pomocy człowiekowi będącemu w potrzebie, osłodziły niewątpliwe trudy tej pracy. I oczywiście zdrowia oraz szczęścia w życiu osobistym i rodzinnym. Dziękuję za zawodową odpowiedzialność, okazywaną empatię i szlachetne postawy moralne – mówi Małgorzata Karczmarczyk.

12-05-17-dzien-pielegniarek