OnkoOkey! – gazeta, która oswaja z chorobą

Ukazał się 10. jubileuszowy  numer czasopisma  OnkoOkey! To prawdopodobnie jedyne w Polsce wydawnictwo redagowane wspólnie przez pacjentów i personel szpitala.

Motywacyjna bajka dla najmłodszych, artykuł na temat psychologii , kulinarne przepisy, świąteczny wywiad z lekarzem – w najnowszym numerze tej wyjątkowej gazety każdy znajdzie coś dla siebie. Ale OnkoOkey! to nie tylko ciekawe i kolorowe czasopismo, które dobrze się czyta.  – To wydawnictwo wspiera małych pacjentów i ich rodziny w trudnym czasie choroby nowotworowej. Łamie stereotypy dotyczące leczenia onkologicznego. Oswaja chorobę, uczy życia z nią, pokazuje, że można ją pokonać – zachwala OnkoOkey dr n. hum. Justyna Dubiel, psycholog kliniczny w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, autorka części tekstów i opiekunka merytoryczna czasopisma.

Na pomysł stworzenia gazety wpadła w 2012 roku Magda Micherda, 18-letnia wówczas pacjentka Oddziału Onkologii, Hematologii i Chemioterapii GCZD. Projekt wsparła ordynator oddziału dr hab. n. med. Grażyna Sobol-Milejska, a także Fundacja ISKIERKA, która od początku odpowiada za projekt graficzny i finansowanie druku wydawnictwa.

To przykład tego, jak ważne jest słuchanie i reagowanie na potrzeby. Czasem pozornie mniej ważne, bo tak można pomyśleć o marzeniach i pasjach w kontekście walki o zdrowie i życie. Paradoksalnie to one są najlepszym motywatorem i mają ogromną moc. Magda marzyła o dziennikarstwie. Pokazaliśmy jej, że nawet w szpitalu, w trakcie choroby, wszystko jest możliwe. I to jest niesamowite, że nawet teraz, kiedy od lat Magdy już nie ma z nami, siła jej pasji pozostała i rezonuje. Nadal integruje i inspiruje całe środowisko, innych pacjentów, rodziców, personel medyczny – mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Fundacji ISKIERKA.

Gazeta nie ma klasycznej redakcji. Tworzą ją pacjenci i ich rodziny, personel medyczny oraz studenci psychologii. Pierwszy numer czasopisma pojawił się na początku 2013 r. Kolejne ukazywały się wtedy, gdy zapełniała się redakcyjna skrzynka pocztowa. –  Formuła czasopisma jest otwarta. Trafiają do nas różne teksty, powstałe z tego, co autorom w duszy gra i czym chcą się podzielić z innymi, ku pokrzepieniu serc. Ich wspólnym mianownikiem jest pozytywne nastawienie i radość z życia – mówi dr Justyna Dubiel.

OnkoOkey! ukazuje się w nakładzie 500 egzemplarzy. Oprócz Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka gazeta trafia też na dziecięce oddziały onkologiczne w Chorzowie, Zabrzu i Rzeszowie. Wersje elektroniczne czasopisma są dostępne pod adresem http://dla-pacjenta/przygotowanie-dziecka-do-hospitalizacji/dla-pacjenta-onkologicznego  oraz  https://fundacjaiskierka.pl/projekty/onko-okey.

 

OnkoOkey!-okladka-nr-10