Gościliśmy ekspertów dziecięcej medycyny ratunkowej

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, dyrektorzy szpitali pediatrycznych, chirurdzy dziecięcy i specjaliści medycyny ratunkowej dyskutowali dziś (13 lutego) w Katowicach na temat centrów urazowych dla dzieci.

To było kolejne z serii roboczych spotkań, podcas którego eksperci pracowali nad kształtem aktów prawnych określających organizację dziecięcej medycyny ratunkowej. Tym razem gospodarzem spotkania było Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka. W Katowicach powstaje właśnie jedno z kilkunastu w Polsce centrów urazowych dla dzieci. Konferencja była więc dobrą okazją do podzielania się doświadczeniami w tym zakresie.

Podczas spotkania omawiano również przykłady wykorzystania w podmiotach leczniczych środków unijnych dedykowanych przeszłym centrom urazowym dla dzieci. Taką dobrą praktyką jest z pewnością przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Uczestnicy spotkania mieli okazję na własne oczy obejrzeć efekty przebudowy. Wartość zakończonej właśnie inwestycji to 9 mln zł.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 25 stycznia 2016 r. zadaniem dziecięcych centrów urazowych ma być kompleksowa diagnoza i leczenie ciężkich wielonarządowych obrażeń u dzieci i młodzieży. Dzięki nim zmniejszy się śmiertelność okołourazowa, a poszkodowane dzieci będą miały znacznie większe szanse na powrót do zdrowia i do pełnej sprawności.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach było był naturalnym kandydatem do utworzenia w nim CUD-u. Z racji położenia w centrum Metropolii Śląsko-Zagłębiowskiej niejako na starcie definicji spełnialiśmy stawiany przed centrami wymóg zapewnienia opieki medycznej dla populacji o wielkości co najmniej 1 mln osób oraz wymóg dotarcia z miejsca zdarzenia do szpitala w czasie do półtorej godziny. Posiadamy lądowisko dla helikopterów. Nie mieliśmy też problemu z innymi wymogami określonymi przez rozporządzenie. W naszym szpitalu już wcześniej funkcjonował Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Blok Operacyjny, Oddziału Chirurgii Dziecięcej, a także oddziały neurochirurgii oraz ortopedii. Nasi pacjenci maja też zapewniony całodobowy dostęp do pracowni diagnostycznych oraz do laboratorium.

 

IMG_6430