PAMIĘTAMY O ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Żołnierze, powstańcy,  a nawet niedźwiedź  Wojtek odwiedzą w najbliższą sobotę 27 października małych pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. W ten sposób nasz szpital włącza się w obchody stulecia odzyskania niepodległości.

 Do współpracy przy wydarzeniu szpital zaprosił pasjonatów historii i wojskowości skupionych w bytomskim ProFort Centrum.  To m. in. miłośnicy fortyfikacji wojskowych, członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz fani techniki militarnej. Wszyscy pojawią się w najbliższą sobotę w GCZD, żeby opowiedzieć o swojej działalności i zaprezentować dzieciom mundury z różnych epok, repliki broni i modele samochodów wojskowych. Będzie czas nie tylko na rozmowy o historii, ale i gry i zabawy. Mali pacjenci będą też mogli wysłuchać opowiedzianej śląska gwarą niesamowitej historii o niedźwiedziu Wojtku – kapralu w armii gen. Andersa.

–  Historia i tematyka militarna to nasza życiowa pasja, której staramy się poświęcić każdą wolną chwilę. Wizyta w szpitalu u chorych dzieci będzie szczególna. Cieszymy się, że będziemy mogli podzielić się tym, co robimy i co nas fascynuje. I choć trochę umilić im czas leczenia – mówi Dariusz Pietrucha, prezes zarządu ProFort Centrum.

Sobotnie wydarzenie rozpocznie w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka cykl imprez rocznicowych. W najbliższych tygodniach planowane są tu konkursy, koncerty i spektakle poświęcone 100-leciu odzyskania niepodległości. Na czas obchodów szpital zostanie udekorowany biało-czerwonymi flagami, które zawisną przed budynkiem, a w wersji miniaturowej pojawią się na wszystkich oddziałach. Wejście do szpitala zostanie ozdobione biało-czerwoną girlandą z balonów. Specjalne zajęcia historyczne oraz koncert w wykonaniu nauczycieli zorganizuje też działająca w GCZD szkoła im. Krystyny Bochenek.

Spotkanie z grupami rekonstrukcyjnymi odbędzie się w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (ul. Medyków 16) w sobotę 27 października. Początek o godz. 11.00 (Sala z Sercem, I piętro).

 

Niepodlegla-1918-2018